BİT VE KİT Çalışanlarıda sürekli işçi kadrosuna dahil olacak!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Taşeron İşçilerin kadroya geçirilmesi ile alakalı olarak biz sözü bir kere söyleriz dedi. Tokat'ta halka seslene Cumhurbaşkanı KİT'lerde çalışanlarında kadro verileceğini belirtti. KİT'ler halen nsaıl çalışıyorsa öyle çalışmaya devam edeceğini, ancak aradaki komisyoncuların olmayacağını söyledi. 

Taşeron İşçilerin kadroya geçişleri için kurumlarına başvuru süresi doldu. Taşeron İşçilerin sı nav süreci başlıyor, sınavın ardından 2 Nisan'da Taşeron işçiler sürekl iişçi kadrosuna geçmiş olacaklar. Belediye İktisadi Teşebbüsleri (BİT)  ve Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT)'lerde çalışan işçilerde böylelikle sürekli işçi kadrosuna geçmiş olacaklar.

KİT'TEKİ TAŞERON İŞÇİLER KADROYA GEÇECEK Mİ?

Ak Parti Tokat İl Kongresi için Tokat'a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, halka seslendi, konuşması sırasında KİT çalışanlarının "Kadro isteriz" sloganına karşılık KİT'te çalışan taşeron işçilerede seslenen Erdoğan şunları söyledi:

Biz sözü bir kere söyleriz. KİT'lerin de BİT'lerin de kadroları normal taşeron gibi değil. Ne gibi olacak? KİT'ler şu anda hangi anlayışla, hangi sistemle çalışıyorsa orada olanlar da aynı sisteme dahil olacak. Oraya girecek. BİT'lerdekiler de aynen, yani biz aradan komisyoncuları ne yaptık, kaldırdık. Olay bu.

BİT NEDİR?

BİT’lerin başlangıçta belediye hizmetlerinin bürokrasiden hızlı ve etkin şekilde karşılanması amacıyla kurulmuş olabileceğini, ancak kısa sürede işin çığırından çıktığına dikkat çekiyor. Tamamen Türk Ticaret Kanunu hükümlerine tabi olarak Anonim ya da Limited şirket şeklinde kurulan bu şirketlerin kamu denetiminin dışında kaldığını vurgulayan Sayıştay yetkilileri, mevcut durumu şöyle özetliyor 

‘Anonim ve limited şirket şeklinde kurulan BİT’lerin yönetim ve denetim kurulları, belediye üst görevlilerinden oluşmakta ve tamamen başkanın güdümünde bulunmaktadır. Kadro ve ücret sınırlamasına tabi olmamaları sonucunda başkanlar ve çevreleri bu kuruluşlara istedikleri kadar, istediği ücrette eleman alabilmektedir. Belediyelerin Personel rejimi 657 kapsamında bulunurken, bu konudaki kısıtlamalar BİT’ler aracılığıyla tamamen delinmektedir.

BİT’ler Devlet İhale, Genel Muhasebe ve Sayıştay Kanunu dışında kalarak, düzenleyici, denetleyici ve sınırlayıcı hükümlerden kurtulmaktadır. Bu yolla İçişleri Bakanlığı’nın vesayet denetiminin de dışına çıkılmaktadır.

Verimsiz kuruluşlara dönüşen BİT’ler, belediyelerin kendi işleri için kamu maliyesinin kural ve sınırları dışına çıkmasına da olanak tanımaktadır. Sonuçta, hesapsız, kitapsız, denetimsiz, keyfiyete dayalı iş gören, yöneticilere 5-6 şirkette ek maaş alma imkanı getiren birer işletmeye dönüşmüşlerdir.”

---
Son Güncelleme: 22.01.2018 17:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.