banner118
Staj defteri nasıl doldurulur? örneği ve detaylı anlatımı
Staj defteri içerisinde öncelikle okuldan aldığınız velinize vermeniz gereken staj bildirim kağıdımız var. Bu kağıdı okuldan aldıktan sonra ve velinize veriyorsunuz ve stajınızın mecburi olduğunu burada görüyorsunuz.

Daha sonra sizin öğrenci olduğunuzu belirten belge var. Öğrenci belgesinin üst kısmı kendiniz doldurduktan sonra orta kısmı da yine doldurup imzalıyorsunuz ve velinize imzalatıyorsunuz.

En son anlaştığınız fabrikanın ismini buraya yazdıktan sonra bölüm şefine teslim ediyorsunuz. Bölüm şefi Eğer sizin işyerinizi onaylarsa daha sonra staj defterine geçiyor, ancak onaylamaz reddederse kendinize başka bir iş yeri buluyorsunuz.

Onayladıktan sonra staj defterinde bulunan hemen resimler başlamadan önceki sayfa da üst kısma iş yerinin adını yazıyorsunuz, alt kısma kendi bilgilerinizi ve adresinizi yazdıktan sonra imza alıyorsunuz.

Bu kısım sizin Staj yerine başvuru formunuz orta kısım ise iş yerinin sizi staja kabul ettiğine dair olan kısımdır. Burayı yine siz dolduruyorsunuz ve işletme burayı imzalayıp kaşeliyor. Daha sonra işletmenin adres ve telefon numarası bilgileri, en altta ise sizin velinizin onayı gerekiyor. Buraya da Veli adı-soyadı ve imzasını atıyor.

Farklı dönemlerde staj yapabildiğiniz için staj başlama tarihinizi mutlaka yazıyorsunuz Bu sayfayı doldurduktan sonra okulda yine bölüm Şefliğine gelip burayı veriyorsunuz ve bu kağıt bölüm Şefliğinde kalıyor.

Bir önceki doldurdunuz staj başvuru formu verildiği zaman onun yanında Staj yerine giderken burayla birlikte 10 ve 11. sınıflar için ayrı ayrı yapacağınız işlerin olduğu kağıtlar verilecek. Bunlar iki nüsha, ikisini de yine işletmeye imzalatıp kaşeletiyorsunuz ve bunların bir tanesi iş yerinde kalıyor bir tanesi defter ile birlikte yine bölüm Şefliğine teslim ediliyor. Bu kağıtlar sizin yapabileceğiniz işler işyeri işletme bunların dışında sizi başka işlere vermemesi için okulun onlara gönderdiği bir öneridir.

Defterin en başına şahsi bilgileriniz tamamını siz dolduruyorsunuz ve en altta Müdür Yardımcısına imzalattırıyorsunuz. Üst tarafa mutlaka fotoğraf yapıştırıp sekreterliğe burayı mühürletiyorsunuz. Arka tarafta yine üst kısmı doldurduktan sonra sekreterlikten buraya dosya numarası alıyorsunuz, alt kısmı ise yine Müdür veya müdür yardımcısına onaylatıp imzalatıyorsunuz.

İş yerindeki yaptığınız işlerin basamakları olan sayfa var. Üst kısmı doldurduktan sonra, örneğin buraya ilk başladığımız günün tarihini attınız, devamına o gün atölye tanıtımı yapıldı, tezgah tanıtımı yapıldı, başlama saati, bitiş saati Usta öğretici görüşleri ve imzası her gün adım adım yazıyorsunuz. Gün gün hangi gün ne işi yaptıysanız buraya dolduruyorsunuz.

Bundan sonrası için raporlar var. Bu sayfaya yaptığınız işlerle ilgili artık resim fotoğraf size ne şekilde bölümlerden söylendi ise onları yazıp arka tarafına da onunla ilgili teknik bilgileri teknik dökümanları yapıyorsunuz. Bunların tamamının dolması gerekiyor, staj defterinde zaten 8-10 sayfa civarında bir şey çok fazla yok.

Devamında staj çalışmasının değerlendirmesi bu sayfadan İki nüsha var. Bunların bir tanesi işletme tarafından doldurulup işletmede bırakılıyor. Burada fotoğraf mutlaka yapmış olacak ve yine arka sayfayı da işletme aynı şekilde doldurduktan sonra ağzı mühürlü kapalı zarf içerisinde size teslim ediyor. Siz de staj defteri ile birlikte okula teslim ediyorsunuz. Eğer zarfın ağzı açıksa bu geçersiz sayılacaktır.

En sonda ise devam devamsızlık çizelgesi var. En altta harflerin karşılıkları var ve burada da üst tarafta her gün sizin çalıştığınız günlerde burayla ilgili bir probleminiz varsa oraya sadece kısa harflerini yazıyorsunuz.

İzin almanız gerekiyorsa, çok acil bir durum olduysa önce okulu bilgilendiriyorsunuz, daha sonra işletmeden izin alıyorsunuz. İlk olarak okuldan İzin almanız gerekiyor. Staj kontrole gelindiğinde orada yoksanız aranacak ilk yer okul olacaktır.

Hemen bir arka sayfasında staj kontrollerine gelindiğinde doldurulacak yerler var. Bir de sosyal güvenlik kağıdınız var. Bunu size staj başlamadan önce okul verecektir, staja başlayacağınız zaman bu kağıt ve defterle birlikte staj yerine gideceksiniz.

 

Vezir Ajans

↑ Grab this Headline Animator

Son Güncelleme: 05.10.2017 20:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.