Hacamat Nedir Faydalari Nelerdir Hacamat Nasil Yapilir? - Vezir Ajans

Hacamat Nedir Faydalari Nelerdir Hacamat Nasil Yapilir?

Peygamber efendimiz (s.a.s)'in sağlıkla ilgili tavsiyelerinden ve bizzat tatbik ettigi sunnetlerindendir. Hacamatin yani kan aldirmanin insan sagligina bircok katki da bulunduğu tibbibir gercege dayanir.Özellikle bazi deri hastaliklarinin tedavisinde hacamatin faydasi görülmüştür. İkiomuz arasindan, sırttan,başın arka tarafindan yahut vucudun herhangi bir yerinden tedavi maksadıyla bardak ya da şise ile kan aldırmaktır.

Hacamat,sebebi belli bir hastaliğin tedavisi olmaktan ziyade kan fazlalığının vucutta meydana getirdiği rahatsızlıklardaki gidermek için kullanılan genel bir tedavi usulüdür.

Eskiden yaygin olarak "Hacamat Bıçagı" ve ye "Hacamat zemberegi" denilen bir aletle tatbik edilen bu usul,bugün yerini ennektörle kan almaya birakmistir.
Hangi aracla ve metodla olursa olsun. Önemli olan kal almaktir. Onemli olan ameller niyetlere gore deger kazanir. Sünñete uymak niyetiyle ve bize emanet olan vücudumuzun sagligina kavusmasi niyetiyle yapilan hacamatibadet degeride tasir. Çünu ibaddetlerimizi ve diger gorevlerimizi ancak sağlıkli bir bedenle mumkun olabilir.

Peygamber efendimiz (s.a.s),in yaptigi ve yapilmasini tavsiye ettigi işlerin şüphesiz bir anlami ve hikmeti vardir.

Onun hayati bizim için örnektir: "Andolsun Allah'ın Resulun'de sizin için Allah'i ve ahireti arzu eden ve Allahi çokça anan kimseler için (uyulacak) en güzel bir örnek vardir".( El_ahzâp,3321)

Miraç gecesinde yanından geçtiği bir melek gurubunun peygamberimize "ümmetine hacamatı emret"diye söylediğini Abdullah b. Abbas(r.a) rivayet etmektedir.

Hz. Peygamber (s.a.s) bizzat kendisi Ebû Taybe adinda bir Haccam'a hacamat yaptirmis ve başindan kan aldirip haccâma ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: "Kan aldirmanin en güzel yolu hacamattir".
Hacamat olmak için uygun vakitler hakkinda bir kac hadis varid olmustur hacamat isinin geceldyin yapildigini ve peygamber efendimiz oruçlu iken hacamat olduguna dair rivayetler vardir. 
Hacamat olmak aç karnina daha faydalidir. Hacamat olmak akli ve ezberlemeyi güçlendirir.Kim hacamat olmak isterse Allah'in ismini anarak persembe gunu olsun buyrulmuştur.​

Yorum Gönder

0 Yorumlar