Seçim Anket Sonuçları ORC Sonar MAK ve AG ( Adil Gür) anketleri - Vezir Ajans

Seçim Anket Sonuçları ORC Sonar MAK ve AG ( Adil Gür) anketleri

Erken seçim anketleri yapılmaya başlandı. A&G ( Adil Gür), SONAR, MAK, Konsensus ve ORC seçim anket sonuçları burada. Cumhur İttifakına karşı CHP ve İyi Parti ittifakı sizce kim %50+1 oy alacak? İşte detaylar..

Erken seçim kararının alınması ile birlikte  Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi'ne geçiş için yapılacak 24 Haziran Seçimleri içim geri sayım başladı. Partiler adaylarını çıkarmaya başladı. Ak APrti MHP ve BBP'nin tek adayı var Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN. Yapılan anketler Erdoğan'ın ezici bir üstünlükle kazanacağını gösteriyor.  Seçimler'de başarılı olamayacağını anlayan diğer adaylar, Erdoğan'ın oylarının peşine düşmüş durumdalar. 

ANDY-AR SEÇİM ANKET SONUÇLARI
Araştırma şirketleri yaptıkları anket sonuçlarını paylaşmaya başladılar. İlk anket şirketimiz ANDY-AR, şirket yaptığı ankette katılımcılara genel seçimler hakkında sorular sormuş ve aldığı cevaplar doğrultusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oylarının %55'i geçeceğini belirtiyor. Şirket başkanı bugünkü koşullarda ilk turda seçimin sonuçlanacağını öngörüyor.

ANAR SEÇİM ANKET SONUÇLARI
Araştırma yapan ikinci anket şirketimiz ise ANAR, ANAR Başkanı yaptığı açıklamada yerel seçimlerde aday kaynaklı Ak Parti oylarının düşebileceğini ancak Genel Seçimlerde ise Ak Partin'nin oy oranının %56'lar civarında olduğunu aktarıyor.

A&G ( Adil Gür) SEÇİM ANKET SONUÇLARI
Sıradaki araştırma şirketimiz ise A&G ( Adil Gür) A&G yapmış olduğu kamuoyu araştırmasında katılımcılara Ak Parti ve MHP'nin ittifak yarak seçimlere katılacağını ve başarılı olup olamayacakları sorusunu sormuş. Katılımcıların %55-60 ankette sorulan bu soruya " Evet Başarılı Olur " yanıtını vermiş. Anket sonuçlarında kararsızlar dağıtılmamış, onlarda dağıtıldığında oranın artacağını dile getiriyor. Yine A&G ankette " Siz Cumhur ittifakına oy verir misiniz? " şeklindeki soru ise katılımcıların % 55-56-57  'Evet, veririm" şeklinde yanıt buluyor.

SONAR SEÇİM ANKET SONUÇLARI
Genel Seçim Anketi yapan bir diğer şirket ise SONAR, Sonar, Türkiye genelinde 26 ilde 3000 kişi ile gerçekleştirdiği ankette Cumhur İttifakının oylarının %38,9 olarak geçerçekleşeceğini belirtti. Ak Aprti'nin oyları düşerken Akşenet'in oylarının arttığı hiissinin ankete yansımış olması oldukça manidar!

KONSENSUS ANKET SONUÇLARI
Sırada bir diğer anket şirketi Konsensüs yer alıyor, Konsensus yaptığı kamuoyu eğilim yoklamasında katılımcılara " İlk genel seçimde hangi partiye oy vereceksiniz " sorusunu yöneltmiştir. Katılımcıların %44.9'u Ak Parti, %23.7 CHP, %10.6 MHP, %9.1HDP, %2.7 ise İyi Parti yanıtını vermiştir. Cevap vermeyenler %2.0, Kararsızlar %2.1 , Geçersiz %0.7 ve oy vermeyecekler ise %2'de kalmıştır. Konsensus ankette bir başka soruda ise " hangi partinin adayına oy verirsiniz " diye sormuş. Katılımcıların %48.1'i Ak PArti, %25.1 CHP, %11.9 MHP, %9.6 HDP ve %2.9 ile İyi Parti yanıtını vermiştir.

ORC ANKET SONUÇLARI
Her şeçimde yaklıaşık tahminleri ile önde gelen anket şirketlerinden biri olan ORC toplam 34 ilde 2680 vatandaşla yüz yüze anket uygulaması gerçekleştirmiştir. ORC Anketinde Ak PArti ve MHP''nin Cumhur İttifakı oyları %50'nin üzerinde genel olarak bakıldığında ise Ak PArti %47.2, CHP %25.9, MHP %10.8, HDP %8.5, İyi PArt ise %5.5 civarında ancak her şey değişibilir. ORC anketinin yapılış tarihi ise 12  -  14 Ocak 2018

AK PARTİ: % 47,2
CHP: % 25,9
MHP: % 10,8
HDP: % 8,5
İYİ PARTİ: % 5,5

MAK ANKET SONUÇLARI
Mehmet Ali KURT'un yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü anket şirketi MAK, Cumhurbaşkanılığı seçimleri için yapmış olduğu ankette yönelttiği soruya verilen cevpalar Ak Partinin oy oranlarını koruduğu göze çarpıyor.  YApılan araştırmada oy oranları ise şöyle; %48.6 Ak Parti, oy vermeyenler %32.6'da kalmış.

AK Parti: % 42
CHP: % 20,1
İYİ Parti: % 20,2
MHP: % 7,29
HDP: % 8,73

Türkiye için dönüm noktası olan yeni hükumet sistemi yani Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’ne artık daha yakınız, Kasım 2019'da yapılması planlanan Genel Seçimler MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 17 Nisan Salı günü grup toplantısında yaptığı çağrı Cumhurbaşkanı tarafından dikkate alındı ve seçimlerin 24 Haziran Pazar günü yapılmasına karar verildi. Karar 18 Nisan 2018 Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı.

TÜRKİYE KAZANAK

Seçimlerin öne alınması ülkemize karşı oynanan oyunları bozdu. Doviz kuru ile Türkiye'ye yön vermeye ve istikrarı bozmaya çalışan çevreler tüm planlarını Genel seçimlere göre yapmışlardı. Ülkede kaos çıkarma peşinde olan hainler arkalarına aldıkları dış güçler ile bu planlarını devreye sokmuşlar, dövizde meydana getirilmeye çalışılan suni dalgalanmalar ile istikrarımızı ve huzurumuzu bozmayı hedeflemişlerdi. Oyunu gören MHP Genel Başkanı Bahçeli durumu Cumhurbaşkanı ile paylaşmış ve acilen görüşme talebinde bulunmuştu. Görüşme sonrasında kurmaylarını toplayan Bahçeli seçim startını verdi ve şu sözleri söyledi "24 Haziran 2018 Pazar Günü; cumhurun dirilişine, Cumhuriyet’in doğruluşuna, Türk milletinin devasa seçimine sahne olacaktır. Geldiğimiz bu aşamada Türkiye kazanacak, istikbalimiz parlayacak, istiklal haklarımız bizzat Türk milleti tarafından güvenceye alınacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’ne geçiş için yapılacak 24 Haziran seçimlerini öne alınması ile plan yapanların planları bozuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın basın toplantısı ile seçim tarihini duyurmasının ardından Ak Parti ve MHP tek bir aday için seçim hazırlıklarına başladı. Cumhurbaşkanı aldığı erken seçim kararı ile Türkiye'nin önünü açtı, karar sonrasında ise yabancı basın ve tv kanalları haberi son dakika olarak geçti ve özellikler internet haber siteleri ise alınan erken seçim kararını manşetlerine taşıdı.

ALINAN KARAR DOĞRUDUR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 24 Haziran'da erken seçim yapılacağını açıklamasının ardından yabancı medya kuruluşlarının haberi son dakika olarak servis etmesi alınan seçim kararının nedenli isabetli bir karar olduğunu gözler önüne serdi. Alınan erken seçim kararı sıradan bir karar olsaydı dünya basını kararı görmezden gelir ve sondakika olarak geçmezlerdi.

Türkiye Erken Genel Seçimlere kilitlenmiş durumda, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve TBMM genel seçimleri bir arada yapılacak. Bu seçimle 2017 Anayasa değişikliği referandumu ile kabul edilen maddeler yürürlüğe girecek. 2018 Genel Seçim Anketi yayınlandı! 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri ile Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri aynı anda yapılmış olacak. Seçim sonuçları ile sandıktan % 50+1 alan aday Cumhurbaşkanı olacak ve hükumeti kuracak. Cumhurbaşkanı aynı zamanda yardımcılarını da atayacak. Bu şekilde direkt hükumet kurulmuş olacak ve hızlı bir şekilde göreve başlayacak. Bu hükumetin görev süresi ise 5 yıl olacak.

Yorum Gönder

0 Yorumlar