Azospermi nedir tedavisi mümkün mü? - Vezir Ajans

Azospermi nedir tedavisi mümkün mü?

Çocuk sahibi olmak isteyip de olamayanların son zamanlarda sıkça aradığı kelimeler arasında ilk sırada Azospermi geliyor. Peki Azospermi nedir, nasıl tedavi edilir.. Son yıllarda Türk erkeğinin başta gelen pronlemleri arasında ilk sırayı alan Azospermi konusunda merak edilenler burada! Azospermi'nin tedavisi mümkün mü?  

Çocuk sahibi olmak isteğinde olan bir çok çiftin beklentileri her zaman doğal yolla karşılanamıyor. 

Günümüz koşullarında stres, kotu beslenme, çevresel faktörler gibi gerek kadın gerek erkek üreme hücrelerini kötü yönde etkileyecek koşulların artmasıyla doğal yolla çocuk yapabilme ihtimali her geçen gün azalıyor. Bundan çok değil 15 sene önce erkeğin sperm sayısına normal demek için 50 mil./cc yeterli iken bu sayı Avrupa Üroloji Birliğinin verilerine göre ilk önce 20 mil./cc sonrada 15mil./cc’ye çekildi. Erkeğin ortalama değerleri tüm dünyada gerileme kaydetti. Sperm sayısı istenilen düzeyin altında olan ve korunmasız beraberliğe rağmen çocukları olmayan çiftlere yardımcı üreme teknikleri ile çocuk sahibi olmanın yolu açıldı.

Çocuk sahibi olamayan erkeklerin yaklaşık %15’ini oluşturan bir grup vardır ki bu grupta hiç sperm hücresi bulunmamaktadır. Bu duruma azospermi denilir. Azospermi temelde iki nedene bağlı olabilir. Birincisi testislerin(yumurta) ürettiği spermi dışarıya ulaştıramaması(obstruktif tip) ikincisi ise testislerin sperm üretiminde yetersiz kalmasıdır(nonobstruktif). Bu iki durumu ayırt etmede hastanın geçmiş tıbbi öyküsü, yapılan muayenesi ve istenilen tetkikler yol gösterici olur. Genetik hastalıklar, hormon üretim bozuklukları, testisi etkileyebilecek geçirilmiş ameliyat öyküsü, kanser tedavisi gibi pek çok neden bu durumu yapabilirken bazen altta yatan hiçbir problem saptanamayabilir. Sperm hücrelerinin sıfır olduğu hastalarda modern tıbbın önerdiği tedavi seçenekleri mevcuttur. Ayrıntılı değerlendirmeler yapıldıktan sonra önerilen ve en sık başvurulan yöntem mikroskop eşliğinde testis dokusunun ayrıntılı bir şekilde incelendiği ve sperm üretebilme potansiyeli olan alanların saptanabildiği Mikro-TESE operasyonudur. Spermiogram testi sonrası sıfır sperm saptanmış hastaların yaklaşık %50’sinde Mikro-TESE operasyonu sonrası sperm bulunabilmektedir.

Diğer Makale!

Bulunan spermler dondurulup sonra kullanılabilmekte ya da aynı gün hemen işleme sokularak tüp bebek dediğimiz yöntemle embriyo oluşturularak çocuk yolunda ilk adım atılmaktadır. Operasyon sonrası sperm bulunamayan hastalarda alınan örneklerin incelenmesi ileriye yönelik tedavide yol gösterici olabilir. Bu verilerin ışığında bir grup hastada en az 6 ay geçtikten ve testis dokusu iyileştikten sonra Mikro-TESE operasyon tekrarlanabilir. Tekrarlayan operasyonlara ya da elde edilen test sonuçlarına göre hala sperm elde edilememiş hastalarda yakın bir gelecekte kök hücre tedavisinin tedavi edici olacağı umut edilmektedir.

Her yüz erkekten birinin azospermi yani meni de hiç canlı hücre bulunmama problemi yaşadığını biliyor musunuz? Ünlü ses sanatçısı Doğuş’un ‘vücut çalışırken aldığı ilaçlar yüzünden sperm sayılarımda azalma olduğu’ açıklaması üzerine birçok erkeğin farkında olmadığı ciddi bir sağlık sorunu gündeme geldi: AZOSPERM …

Bahçeci Umut Tüp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Ulun Uluğ konu hakkında şu açıklamalarda bulundu: ‘Yapılan araştırma sonuçlarına göre her yüz erkekten biri azospermi yani meni de hiç canlı hücre bulunmama problemi yaşıyor. Erkeklerde sperm sayısını etkileyen bazı faktörler vardır. Geçirilmiş enfeksiyonlar, genital cerrahi operasyonlar, genetik nedenler, kronik hastalıklar, böbrek yetmezliği, karaciğer bozukluğu, kullanılan ilaçlar, radyoterapi, radyosyona maruz kalma ve en sık rastlanılan sebebi ise nedeni bilinmeyenler oluşturmaktadır.

Vücut Geliştirme İlaçları Kısırlık

Doç. Dr. Ulun Uluğ vücut geliştirme için kullanılan anabolik steroitlerin androjen hormonu benzeri maddeler içerdiğini belirterek, bu tür ilaçları kullanırken çok dikkatli olunması gerektiği konusunda erkekleri uyardı. Uluğ, ‘’Bu maddeler erkelerde kas gelişimi performansını artırırken maalesef aynı zamanda özellikle santral sinir sistemini etkileyerek, sperm üretimini azaltır. Vücut geliştirme sporcularında rastlanılan azospermi sorunu ilaçlar nedeniyle ortaya çıkabilir. ‘’ dedi.

Her 100 Erkekten Biri Sperm Sorunu Yaşıyor!

Her yüz erkekten birinin azospermi ya da meni de hiç canlı hücre bulunmaması olayını yaşadığını sözlerine ekleyen Doç. Dr. Ulun Uluğ;’’ İnfertilite yani kısırlık problemi yaşayan çiftlerde bu oran %10’lara çıkmaktadır. Oysa ki çok basit bir sperm analizi ile bu sorun kolayca tespit edilebilir. Ülkemizde ne yazık ki azospermi olup yıllarca eşini doktor doktor dolaştırıp tedavi olmaya çalışan erkekler var. Sorunun karısında değil kendisinde olduğu aklına bile gelmez, kendisine sperm analizi yaptırmaz. Azospermi saptanan hastaların bu konun uzmanı, androloji ile uğraşan bir ürolog, tarafından değerlendirilmesi şarttır. Azospermiye neden olan etkenler araştırılıp tedaviye başlanabilir.’’

En Sık Rastlanan Sorun: Nedeni Bilinmeyen Azosprem

Doç. Dr. Ulun Uluğ en sık rastlanan sorunun nedeni bilinmeyen azosperm olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: ‘’Maalesef bu sorunu yaşayan birçok hastamızda bir neden saptanamamaktadır. Bu kişilere şu anki teknolojiyle tekrar sperm üretimi yaptırıp doğal yollardan çocuk sahibi olmaları sağlanamamaktadır. Nedensiz azospermi olan hastalara tüp bebek tedavisi önerilmektedir. Bu tedavi sırasında testislerini mikroskop altında bir cerrahi işlem uygulanarak testislerinde olan ancak meniye ulaşamayan spermler bulunmaya çalışılır. Buna TESE işlemi denilmektedir. İşlemlerin profesyonel kişiler tarafından yapılması sperm bulunma şansını artırır. Bu da çiftlerin çocuk sahibi şansını olumlu yönde etkiler’’

Sperm Seçmede İleri Teknoloji: IMSI

Doç.Dr. Ulun Uluğ TESE işleminde sadece sperm bulunmakla kalınmayıp spermin şeklinin düzgün olup olmadığının önemli olduğunu belirterek; ‘Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte spermler IMSI denilen bir yöntemle çok daha fazla büyütülerek bakılmakta ve daha sağlıklı spermler de seçilmektedir.’dedi.

Azosperm Cinsel Bozukluk Değildir, Bitkisel Çözümü Yok

Doç.Dr. Ulun Uluğ, ‘’Toplumun genelinde azospermi ile cinsel bozukluk aynı sorunmuş gibi algılanır. Halbuki bu çok  yanlış bir düşüncedir. Azosperm cinsel bozukluk anlamına gelmez. Burada yapılan ikinci büyük yanlış ise maalesef sperm sayısını artırabilme amacıyla bitkisel desteklerden çare aranmasıdır. Bunların azospermi hastalarında bilimsel olarak faydalı olduğu kanıtlanmamıştır. Olabilecek en iyi yararı cinsel performansı artırmaktan öteye gidemez.’’ dedi.