İsrailde sular durulmuyor 111 polis yaralı - Vezir Ajans

İsrailde sular durulmuyor 111 polis yaralı

Yıllarca, Etiyopyalılar İsrail polis tarafından haksız bir şekilde hedef alınan ve sistematik ayrımcılıkla karşı karşıya kalan ikinci sınıf vatandaşlar-beyaz bir ülkede siyah Yahudiler-gibi muamele edilmekten şikayet ettiler. 12 yaşındayken ailesiyle birlikte Etiyopya'dan İsrail'e taşınan Teka'nın ölümü, bu algılanan adaletsizlikleri yüzeye çıkardı.

İsrail Yahudileştirme politikası gereğince binlerce Etiyopyalı insanı İsrail getirdi. 1975, 1980 ve 1990'da getirilen Etiyopyalı sayısı bugün 140 bin civarındadır ve İsrail nüfusunun yaklaşık %1,5'ini oluşturmaktadır.

Ancak Etiyopyalılar İsari'de sürekli aşağılandılar ve ikinci sınıf muamelesi gördüler. Etiyopyalıların İsrail toplumuna entegrasyonunu ilerletmek için çalışan bir savunma örgütü olan Etiyopya Ulusal projesine göre, neredeyse her sosyoekonomik kategoride Genel nüfusun gerisinde kalıyor. Etiyopya topluluğu, İsrail'in genel nüfusundan daha yüksek bir yoksulluk oranı, daha düşük istihdam oranı ve daha düşük ortalama gelire sahiptir.