Libra Nedir kısaca anlamı - Vezir Ajans

Libra Nedir kısaca anlamı

Libra Nedir  kısaca anlamı ve kime ait olduğu hakkında bilgi haberimizin devamında..

Libra Amerikan sosyal medya şirketi Facebook tarafından önerilen izin verilen bir blockchain dijital para birimidir. Proje, para birimi ve işlemler, Facebook'un bağlı kuruluşu Calibra ve diğer 27 şirket tarafından ödeme, teknoloji, telekomünikasyon, çevrimiçi pazar, risk sermayesi ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar arasında kurulan bir üyelik kuruluşu olan Libra Derneği'ne verilecek ve devredilecektir.

Haziran 2019’dan bu yana kullanılan para birimi henüz mevcut değil ve sadece temel deneysel kod yayınlandı. Lansmanın 2020 yılında yapılması planlanıyor.

Tarihçe
Facebook başkan yardımcısı David A. Marcus, Mayıs 2018’de Facebook Messenger’dan yeni bir blockchain bölümüne taşındı. Facebook'un ilk raporlarında kripto para biriminden Marcus'un sorumu olduğu yazıyorordu. Şubat 2019'a kadar, projede çalışan 50'den fazla mühendis vardı. 

Facebook’un ilk defa 2019’da şifreli para kazanma amaçlı olduğunu doğruladı. Şu anda "GlobalCoin" veya "Facebook Coin" olarak biliniyor.

Libra resmen 18 Haziran 2019'da ilan edildi.
İlk versiyonun 2020 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Para birimi
Plan, Libra belirtecinin oynaklığı önlemek amacıyla para sepeti ve ABD Hazine menkul kıymetleri gibi finansal varlıklar tarafından desteklenmesidir. Facebook, ortakların her birinin başlangıçta 10 milyon ABD doları yatıracağını açıkladı, bu yüzden Libra piyasaya çıktığı ilk gün tam bir desteğe sahip olacak..

Libra Birliği bünyesindeki Libra servis ortakları, talebe bağlı olarak yeni Libra para birimlerini piyasaya sürecek.  Libra para birimleri, geleneksel para birimlerinin yerini alacak.

İzinsiz blokaj kullanan bitcoin gibi şifrelemelerin aksine, Libra merkezi olmayan, Libra Birliğine “fiili bir merkez bankası” gibi çalışacak ve güven odaklı olacak.

Uygulama
Sadece Libra Derneğine üye olan üyeler, izin verilen blockchain üzerinden işlemleri gerçekleştirebilecek.

Libra, beş yıl içerisinde izinsiz bir güvence kanıtı sistemine geçiş yapmayı umuyor; kendi materyalleri, ülke genelinde milyarlarca insanı ve işlemi desteklemek için gereken ölçek, istikrar ve güvenliği sağlayabilecek hiçbir çözüm bulunmadığını kabul etse de. izinsiz bir ağ üzerinden dünyadan gelebilecek tehlikelere açık olduğu da bir gerçek.

Yazılım
Libra'nın kaynak kodu Rust dilinde yazılmıştır ve 18 Haziran 2019'daki lansmanla Apache Lisansı altında açık kaynak olarak yayınlanmıştır.

Dijital cüzdan
Facebook, Messenger, WhatsApp'ta ve ayrıca bağımsız bir uygulamada kullanıma sunulan 2020'de Calibra adlı bir dijital cüzdan çıkarmayı planlıyor. 

Hareket
Hareket, Libra blokajının önerdiği akıllı sözleşme ve özel işlem dilidir. Statik olarak yazılmış bir programlama dili olması ve bytecode ile derlenmesi planlanmaktadır.

Bu proje, Beyaz belgeyi taşı sayfasındaki Eşler arası taşıma komut dosyası örneğini verir.