LGBT nedir, ne demektir açılımı nedir? Türkiye'de LGBT li var mı? - Vezir Ajans

LGBT nedir, ne demektir açılımı nedir? Türkiye'de LGBT li var mı?

Merhaba bugünkü haberimizde son günlerde sıkça duyduğumuz LGBT kelimesinden bahsedeceğiz. LGBT nedir, ne demektir açılımı nedir? Türkiye'de LGBT li var mı ya da LGBT li ünlüler kimlerdir? İşte bu ve benzeri merak ettiklerinizi LGBT makalesinde ele alacağız.

Bilinen anlamı ile LGBT "lezbiyen", "gey", "biseksüel" ve "transgender" kelimelerinin baş harflerinin yan yana yazılması ile meydana gelmektedir. Alfabedeki ünsüz harfleri daha çok değişik örgütler sıklıkla kullanmaktadır. LGBT 1900'lerden itibaren kullanılmaya başlamıştır. Bu kelime genellikle Eşcinsel hakları mücadelesinde kullanılmıştır. 

Ancak evrensel anlamı ile LGBT travestitranseksüel ve biseksüelliği kapsamamaktadır. Bunun için LGBT yerine GLBTT kelimesi kullanmaya başlamıştır. Daha sonra yaşanan anlam karmaşası nedeniyle lezbiyenlerin toplumda "yok" sayılıyor düşüncesinden ötürü L harfi başa alınmış ve kadınlara bir tür pozitif ayrımcılık yapılmıştır. Yurtdışındaki bazı örgütler bu çatı kelimeye daha sonradan interseksüelleri temsilen I ya da queeri temsilen Q harflerini eklemişlerdir.

LGBT liler Türkiye'de son yıllarda etkisini artırmış, eylemlerini yaygınlaştırmıştır. Her hareketleri Türkiye'de gündem olan LGBT hakkında olumsuz bir cümle kuran kişiler de yoğun şekilde eleştiriye maruz kalmaktadırlar.


Türkiye'de genellikle İstanbul'da örgütlenen LGBT hareketi, daha çok Beyoğlu etkisini gösteriyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Yüksek Mahkeme eşcinsel evliliğin hukuki bir hak olduğuna hükmetti. 

Türkiye'de LGBT li ünlüler mevcuttur. Ancak bu makalemizde bu isimlere değinilmeyecektir.

LGBT'liler iki haftadan beri dünyanın her yerinde "Onur Yürüyüşü" adı altında eylemler gerçekleştirmektedirler.  Türkiye'de ise İstiklal Caddesi'nde yürüyüş ve eylem gerçekleştiren LGBT üyeleri kendi haklarını ararken Milyarlarca insanın inancına  İslam'a ve kutsallarına saldırmaktan geri durmamışlardır.


#LGBTİ nedir, #Heteroseksüel nedir, #Eşcinsellik nedir, #Transeksüel nedir, #İnterseks nedir #Biseksüellik Nedir?