Pakistan Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın Pakistan'a yapacağı ziyaretin ayrıntılarının çalışıldığını açıkladı.

Trump, ABD'ye yaptığı son ziyarette Pakistan Başbakanı Imran tarafından kendisine sunulan bir davete cevap olarak Pakistan'ı ziyaret etmeyi kabul etmişti.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed Faysal, Pakistan'ın Cuma günü (bugün) hüküm giymiş Hintli casus Kulbhushan Jadhav'a konsolosluk erişimi vereceğini, ancak güvenlik kısıtlamaları nedeniyle zaman ve yer açıklanmadığını söyledi.


Pakistan, Hindistan tarafından yapılan bir talebe yanıt olarak geçirilen bir kararda Uluslararası Adalet Divanı (ICJ) tarafından bunu yapması söylendikten sonra bu adımı attı.  

Hindistan Dışişleri Bakanlığı (EAM) sözcüsü Raveesh Kumar, Pakistan'dan bir teklif aldıklarını doğruladı.

"Pakistan'dan bir teklif aldık. Öneriyi ICJ kararı ışığında değerlendiriyoruz "dedi. Delhi'nin" bu konuda Pakistan ile diplomatik kanallar aracılığıyla iletişimi sürdüreceğini " sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Imran Han'ın önümüzdeki ay New York'ta bir araya gelecek olan UNGA toplantısına katılıp katılmayacağına dair bir karar verme sürecinde olduğunu söyledi. Kendisi geçen yıl çok fazla zaman alacağını söyleyerek katılmakta kararsız kalmıştı. Ancak Başkan Trump, işgal altındaki Keşmir Merkez sahnesini arabuluculuk teklifiyle gündeme getirirken, Han'ın katılacağı ihtimali var.

Trump ile çok iyi görüştüğü bir toplantı göz ardı edilemez. “Nihai kararlar alındıktan sonra BMGA'YI yalnızca başbakanın ziyareti hakkında bilgilendirebiliriz. Başkan Trump, Hint Başbakanının bunun için onu talep ettiğini söyleyen Jammu ve Keşmir anlaşmazlığı hakkında arabuluculuk konusunu gündeme getirdi. Teklifini memnuniyetle karşıladık. BM Güvenlik Konseyi kararlarına ve Keşmir halkının isteklerine göre Jammu ve Keşmir anlaşmazlığının olumlu gelişmeleri ve çözümünü dört gözle bekliyoruz” dedi.

Başbakan Imran Khan, Cumhurbaşkanı Trump'ın Keşmir meselesini gündeme getirdiği ve bu anlaşmazlığı çözmek için arabuluculuk ve yardım etme arzusunu dile getirdiği dış politikanın 'anıtsal' bir başarısı olarak nitelendirdi.

“Bu çok olumlu bir gelişmedir. Biz kesinlikle aktif olarak takip edecek,” sözcüsü söyledi. Amerika Birleşik Devletleri ve Taliban umarım bu hafta Doha nihai anlaşmaya geliyor ile, Pakistan barış sürecini kolaylaştırmak ve iyi niyetle Taliban ile görüşmeler ve barış getirmek için uluslararası toplumun ortak bir sorumluluk olarak edildiğini söylüyor, Afganistan ve tüm bölgede güvenlik ve istikrar.

"Başbakan Imran Khan bizzat Afgan barış sürecine adamıştır. Kapsamlı bir her şey dahil Afgan ve Afgan liderliğindeki barış süreci için vurgulamaya devam edeceğiz ve bu bağlamda tüm paydaşlarla çalışıyoruz. Başbakan tarafından ilan edildiği gibi Taliban'ın ziyareti ile ilgili konular kesinleşiyor" dedi”

Pakistan, Afgan içi görüşmelerin Afganistan'ın iç siyasi meseleleri olduğunu ve ABD ve uluslararası toplumun çabaları doğrultusunda tüm Afganlar için kabul edilebilir bir sonucu desteklemeye devam edeceğini savunuyor.

” Görüşmeler devam ederken, biz sonuçlara önyargılı olmamalıdır", dedi. Modi hükümeti srinagar içine 10.000 asker ek dağıtım gönderdi ve Farooq Abdullah ve Ömer Abdullah Başbakan Modi ile görüşmek üzere Delhi koştu gibi, Pakistan”bu önlemler zemin serpinti karşı hazırlanıyor anlamına Keşmir tarafından yorumlanır diyor Ihk özel statü veren madde 35-A ve 370 Olası kaldırılmasından sonra".

Bildirildiğine göre, sözcüsü ekledi, yerel kaynaklar Madde 35a olası bir abrogasyon kaynaklanan herhangi bir kriz durumu, karşılamak için en az bir haftalık tüketim için Hint demiryolları Kurumu satın alma ve mağaza rasyon kararı atıfta, IHK güvenlik durumu daha da kötüye muhtemeldir bir göstergesidir.

” Pakistan, 370 ve 35A adlı Makaleler aracılığıyla Ihk'yı entegre etmeye çalışmak için Hint girişimlerini sürekli olarak reddetti ve BMGK kararlarının tamamen ihlal edildiğini savunuyor” dedi.