Alexa trafik sıralaması dayanarak, YouTube Google'dan sonra, web üzerinde ikinci en çok ziyaret edilen sitedir. Ne yazık ki, dijital pazarlamacılar hala YouTube başka bir sosyal medya sitesi gibi davranırlar. Ancak youtube'daki başarı içeriği yayınlamakla ilgili değildiriçeriğinizi optimize etmekle ilgilidir. YouTube bir web sitesi gibi düşünmenizde yarar vardır.
Temelde bütün videolara bakış açısı aynıdır ve siz milyonlarca video arasından öne çıkabilirsiniz. Bu da başarı ve başarısızlık arasındaki farkı genellikle birkaç öğeye kadar indirgemektedir.
YouTube SEO söz konusu olduğunda, optimizasyon çalışmalarının çoğu, tüm eski videolarınıza ve daha sonra yayınladığınız her videoya uygulayabileceğiniz kadar kolaydır ve bu süreci öğrenmek için yazımızın tamamını okumanız yeterlidir.
İçeriğinizin önemsediğiniz anahtar kelimeler için YouTube'da bir numara sıralamasını isteyip istemediğinizi bilmeniz gerekir.


Temel

Bu bölüm, YouTube optimizasyon taktiklerine girmeden önce anlamanız gereken temel arka plan bilgilerini içerir.
Anahtar kelime araştırma ile başlayın
YouTube'un bir video arama motoru olduğu göz önüne alındığında, web sitenizi optimize ederken yaptığınız gibi içerik oluşturmaya stratejik bir şekilde yaklaşmalısınız. Bu, hedef kitlenizin ne ile ilgilendiğini ve çevrimiçi olarak nasıl konuştuklarını öğrenmek için anahtar kelime araştırması yapmak anlamına gelir.
YouTube anahtar kelimeleri ile beyin fırtınası başlatmak kolaydır. Sadece YouTube'a gidin ve arama kutusuna bir anahtar kelime yazmaya başlayın. Yazarken, Youtube'daki arama kutusuna yerleştirilmiş otomatik tamamlama özelliği olan YouTube Suggest tarafından size önerilen popüler aramaları alacaksınız. Bunu, arama ifadenizin bir sonraki sözcüğünün ilk harfi için alfabeyi yineleyecek olan ücretsiz Ubersuggest aracını kullanarak başka bir seviyeye götürebilirsiniz. Varsayılan "Web” yerine "YouTube" u seçmeyi unutmayın.”
Anahtar kelime beyin fırtınası bir şeydir, ancak muhtemelen hangilerinin daha sık arandığını görmek için anahtar kelimeleri birbirleriyle karşılaştırabilmeniz gerekir. Bunun için Google tarafından sağlanan tamamen ücretsiz bir araç vardır: Google Trends. Kaç SEO uygulayıcısının Google Trends'in YouTube'a özgü arama hacmi verilerini verecek olan “Web araması” seçeneğinin altında bir “YouTube arama” seçeneği olduğunu fark etmemesi şaşırtıcıdır. Bu araç size gerçek sayılar vermez, ne yazık ki (her şey yüzde cinsinden), ancak yine de, anahtar kelimeleri birbirleriyle karşılaştırmak için oldukça kullanışlıdır.
YouTube arama sıralamalarınızı takip edin
Muhtemelen anahtahtar kelimeleriniz için Google arama sonuçlarını kullanıyorsunuz ve konumuzu bu şekilde tahmin edebiliyorsunuz. Peki YouTube için anı işlemi yapıyor musunuz? Cevabınız hayır ise yanlış yoldasın ve bunu düzletmelisin. Bunun için hem ücretsiz hem de ücretli birçok araç var, bu araçlarla videolarınızı kolayca optimize edebilirsiniz.
İçerik kraldır, ancak tutarlılık kraliçedir
Açıkçası, YouTube'un hızlı tempolu, agresif dünyasındaki diğer tüm içerik oluşturucularla rekabet etmek için kalabalığın öne çıkan harika içeriğe ihtiyacınız var. Viral bir isabet elde etmek harika olsa da, YouTube'un sadece görüşlerle ilgili olmadığını unutmayın: bir abone tabanı oluşturmak ve izleyicilerle uzun vadeli ilişkiler kurmak zorundasınızdır.
Peki bunu nasıl başarabilirsiniz? Kaliteli içerik üreterek ve düzenli bir programda yayınlayarak. Düzensiz gönderme sadece size zarar ve kayıp aboneleri neden olacaktır. Her gün göndermeyi taahhüt ederseniz, her gün gönderdiğinizden emin olun. Haftada bir kez Salı günü saat 9:00'da yayınlarsanız, asla bir hafta atlamayın veya geç bir video yayınlamayın (yalnızca birkaç saat veya ertesi gün olsa bile).
Kısa tatlı değil
İnsanlara sadece YouTube'da kısa, bir ila iki dakikalık videoları izlediklerini söyleyen ajanslara ve içerik üreticilere dikkat edin. Unutmayın, YouTube'un nihai hedefi televizyonla rekabet etmektir, böylece TV benzeri reklam olanakları sunabilir kullanıcılara. Aradıkları şey, daha fazla reklam yayınlamalarını ve kullanıcıları sitede daha uzun süre tutmalarını sağlayacak yüksek kaliteli, uzun formlu içeriktir. En az beş dakika uzunluğundaki videolar daha iyi performans gösterme ve Google aramalarında daha yüksek bir sıralama şansına sahip olma eğilimindedir.
Sadece her video için değil, genel olarak kanalınız için bunu göz önünde bulundurmalısınız. İdeal olarak, kanalınız büyüdükçe izleme zamanında da aylık artışlar görebilirsiniz.
Çalma listelerinin gücü
Çalma listeleri YouTube'da bir underrated promosyon aracıdır. Çoğu işletme, bu özellikten gerçekten yararlanmak için tarihler, içerik türleri, Ürünler ve diğer geniş kategoriler etrafında çalma listeleri oluştururken, daha derine inmeniz gerekir.
Anahtar kelime araştırmanızı, insanların ne aradığını bulmak için kullanın ve bu konulara dayalı çalma listeleri oluşturun. Çok fazla içeriğiniz yoksa, görüntüleyenleri YouTube kanal sayfanıza götürmek için diğer kişilerin videolarını kullanarak çalma listeleri oluşturabilirsiniz.
İlk 48 saat kritik
YouTube'un algoritmaları kötü niyetli bir şekilde affetmez. Yeni bir video yüklediğinizde, tüm optimizasyonlarınızın gitmeye hazır olduğundan emin olun (aşağıya bakın). Kapıdan güçlü çıkın ya da hiç çıkmayın. Bir süre sonra optimize etmek amacıyla bir video yayınlamayın. YouTube, videonuzun neyle ilgili olduğuna dair net bir resim elde edemezse veya izleyicilerden herhangi bir çekiş yapmıyorsanız (izleme süresi ve diğer katılım metrikleri açısından), sıralamalarda acı çekersiniz be durumu düzeltmeniz zamanınızı alabilir..
Başlıkları, açıklamaları, etiketleri, küçük resmi, transkripti vb. (ki bunu teşvik ediyorum) gözden geçirerek kötü optimize edilmiş videoları düzeltmek ve düzeltmek mümkün olsa da, hasarın çoğu ilk 48 saat geçtikten sonra zaten yapılacaktır. Algoritma içeriğinizi değersiz olarak değerlendirdikten sonra gömülmekten geri dönmek inanılmaz derecede zordur.

Videolarınızı optimize etme

Şimdi gelelim kuru fasulyenin faydalarına! YouTube'da başarı için videolarınızı nasıl optimize edebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.
Başlık
Video Başlığı ilgi çekici olmalı ve kullanıcıyı tutmalıdır. Çok endişeli olmamalı-bunun yerine, kullanıcının neden videonuzu izlemesi gerektiğini kısaca iletmelidir. İyi şeylerle vurun!
Başlığınıza karar vermeden önce, anahtar kelime araştırmanızı yapın (yukarıda açıklandığı gibi) ve ardından bu anahtar kelimeler için rakiplerinize bir göz atın. Bunlar karşı çıkacağınız videolar, bu yüzden başlığınızın daha iyi olmasa da, onların kadar iyi olmasını istersiniz.
Başlıklar videonuzun sıralamasında büyük bir rol oynar, bu yüzden en az beş kelime uzunluğunda olduklarından ve sıralamak istediğiniz anahtar kelimeyi içerdiğinden emin olun.
Küçük
Bir videonun küçük resmi aslında YouTube aramacısından tıklamayı çekme açısından başlıktan daha önemlidir. SEO'NUZ için her şeyi doğru yapabilirsiniz, ancak beğenilmeyen bir küçük resminiz varsa, hiç kimse videonuza tıklamayacaktır.
Bir düşünün: görüntü küçük insanlar izlerken yatırım yapabilecekleri duygusu verir sadece. Profesyonelce veya sıkıcı görünüyorsa, insanlar bunu iyi bir zaman kullanımı olarak görmeyeceklerdir.
En iyi sonuçlar için, bir “özel küçük resim " ile gidin (bunu yapmak için YouTube tarafından doğrulanmanız gerekecektir) ve bu küçük resmin grafik metni içermesi gerekir.
Dos:
  • Başlıklar/eğlenceli grafikler ile küçük resim özelleştirin.
  • Akılda küçük resim ile alınan profesyonel çekim var. (Not: videonun bir çerçevesini küçük resmin temeli olarak kullanmanız gerekmez.)
  • İlgi çekici olun.
  • Emin yanar.


Bu buttercream frosting video küçük resmi, ezici olmayan dengeli, parlak renkleri, çok görsel başlığı ve güzel ayarlanmış fotoğrafıyla göze çarpıyor.
Yapılmaması gerekenler:
  • Müdahaleci bir logo var.
  • Çatışan renkleri kullanın.
  • Rastgele, profesyonelce görünmeyen bir şey var.
  • Küçük resminizi tüm metni yapın.

Bu cupcake dekorasyon videosu, küçük resmi etkili değil çünkü kafa karıştırıcı. Kadın ekran dışı bir kişiye bakıyor, şu an makyajsız görünüyor ve neler olduğundan emin değil..
Açıklama
Birçok kişi, açıklama için sadece birkaç Cümle Yazma hatasını yapar. İnsanların Web sitenize verdiğiniz bir bağlantıyı tıklamasını istiyorsanız, “daha fazla göster” isteminden öncesine ekleyin. Ayrıca, insanların videonuzun açıklamasının geri kalanını görmek için “daha fazla Göster” i tıklamalarını sağlayacak ilk cümlede bir çeşit cazip kanca ekleyin.
Bir “Daha fazla göster” veya “daha az göster " e tıklandığında, üstünde ve altında bir HGTV videosunun bu açıklamasına bir göz atın."Uzun bir açıklama isteyeceksiniz, böylece kullanıcılar videoya daha fazla bilgi edinebilirler; çok fazla bilgi eklemekten korkmayın. Bu aynı zamanda ilgili anahtar kelimeler de dahil olmak üzere başka bir çekim verir.
Transkript
Video transkript (yani, başlıklar), YouTube'un sıralaması algoritmasında dikkate alınan ek bir kopya olarak hizmet eder. YouTube'un otomatik transkripsiyon sürecine güvenmeyin-bu transkriptte hatalar olacak, garantili. Otomatik transkripti düzeltin ve düzenleyin veya videonun bir transkriptini oluşturmak için bir transkripsiyon hizmeti veya bir VA (sanal asistan) kullanın. İkincisini yaparsanız, ses parçasıyla eşleştirmek için zaman damgalı olması gerektiğini unutmayın.
Çeviriler
Videonuzun yabancı dil çevirilerini transkriptinizin aynı zaman damgalı biçiminde sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu videolarınızı reshoot zorunda kalmadan içerik globalize için harika bir yoldur. Bu yabancı dil izleyiciler altyazılı (altyazı kapalı) ile video izlemek için izin verir, ve video o yabancı dilde anahtar kelimeler için rütbe sağlar. Örneğin, videonuzu İspanyolca olarak çevirebilir ve çevrilmiş transkripsiyonu yükleyebilirsiniz.

YouTube, kapalı altyazıya ek olarak başlık, etiketler ve açıklamalar gibi çeşitli meta verileri birden çok dile dahil etme olanağı sunar.
Etiketler
Etiketleme roket bilimi değildir. Tek anahtar kelimelerin yanı sıra ifadeler kullandığınızdan emin olun; örneğin, videonuz Malibu Beach'te sörf yapıyorsa, “sörf”, “Malibu Beach” ve “Malibu Beach'te sörf " ile etiketleyin."Etiketler varsayılan olarak YouTube'da görünmez, ancak ücretsiz vidİQ Chrome uzantısını kullanarak YouTube videolarındaki etiketleri görüntüleyebilirsiniz. En iyi etiketler için rakibinizin içeriğini madencilik eğlenin!
Bağlar
Açıklamayı, potansiyel hayran kitlenizin gitmesini istediğiniz her yere bağladığınızdan emin olun: tüm sosyal kanallarınız, siteniz, diğer videolarınız (genel görüntülemeyi artırmak ve daha fazla abone almak için) ve görüntüleyenleri göndermek istediğiniz her yerde, sıkmak sayfası gibi. Açıklamadaki katın üstünde görüntülemek için en önemli bağlantınızı seçin. Ayrıca , bu destinasyonlardan bazılarını bir sonraki noktaya mükemmel bir segue olan YouTube kartlarıyla da tanıtabilirsiniz.
Eylem çağrısı
Videonuzun sonu pratik olarak kullanıcı için abone olmalıdır. Onlara abone olmak için tek tıklamayla bir seçenek verin ve neden yapmaları gerektiğini söyleyin. Hayat koçu ve motivasyonel konuşmacı Marie Forleo bu konuda harika. Videolarının sonunda, " bu videoyu beğendiyseniz ve ipuçlarını yararlı bulduysanız, abone olun!"İzleyicilerin ipucu almaması durumunda abone ol düğmesine işaret eden küçük bir oku bile var. Sana ihtiyacım olacak belli.Abonelikler Google'a büyük bir sinyal gönderir: insanlar bu videodan dolayı abone oluyorsa, bu konuda değerli bir şey olmalı. Forleo ayrıca videonun en sonunda kutularda oynayan videolara sahiptir — “son ekran” olarak adlandırılır-sizi diğer Videolarına gönderir. Bu, diğer videolarınız için görünümler biriktirmek için harika bir yoldur ve size bir aboneye iniş yapma şansı verir.

Analiz

Videolarınızı optimize ettikten ve yükledikten sonra, performanslarını izlemek ve analiz etmek isteyeceksiniz.
YouTube Analytics
YouTube Analytics şu adreste mevcuttur youtube.com/analytics . YouTube Analytics, videolarınızı kimin izlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için mükemmeldir. Bulabileceğiniz verilerin bazı örnekleri trafik kaynakları, demografik bilgiler ve gözlemcilerinizin yüzde kaçı abonedir. Bu, enerjilerinizi ve kaynaklarınızı nereye odaklayacağınızı bilmenizi sağlar. Sizi yakından takip eden çok sayıda izleyici aboneniz var mı? Belki de onlara özel olarak hitap eden bazı içerik oluşturun.
Ayrıca YouTube Analytics'i Google Analytics'inizle birleştirmek isteyeceksiniz, bu da daha fazla özelliğe erişmenizi sağlar. Google Analytics'te kanal sayfanızdaki etkinliği görmek için Google Analytics embed kodunuzu eklemeniz yeterlidir.
Abone dönüştürme anahtarıdır
YouTube'da göz kulak olmak için çok sayıda metrik var, ancak izlemek için bir anahtar metrik abone dönüşümünüzdür. Hedefiniz kitlenizi oluşturmak ise, o zaman hangi videoların o kadar çekici olduğunu bilmek isteyeceksiniz ki, bir izleyiciyi “abone ol " a ikna etmeye ikna ediyorlar."Neyse ki, YouTube Analytics şimdi bir abonenin hangi videodan geldiğini tam olarak gösterecektir. Kitlenize istediklerini daha fazla vermek için bu fikir kullanın.
Üçüncü taraf analitik araçları
Kendinizi YouTube Analytics ve Google Analytics'in sağlayabileceğinden daha fazla veriye ihtiyaç duyabilirsiniz. Sıralamalar, görünüm sayısı, yorumlar, beğeniler, sevmedikleri, video yanıtları ve Sık Kullanılanlar gibi YouTube performans metriklerine daha derin bilgiler sağlayabilen, hem ücretsiz hem de ücretli çeşitli araçlar var. Bu tür veriler, video içeriğinizi daha iyi optimize etmenize ve içerik oluşturma ve dağıtım stratejilerini bilgilendirmenize yardımcı olabilir. (Örneğin, belki de hafta sonları en yüksek görünüm oranlarının gerçekleştiğini görürsünüz, bu nedenle daha fazla izleyici elde etmek için hafta sonları bir sonraki videoyu yayınlamaya karar verirsiniz.)

Yürüyüş emirleriniz

İlk olarak, kanalınızdaki mevcut tüm YouTube videolarını hazırlayın. Yıllardır ayakta olsalar bile, görünümlerini temizlemek, YouTube'un birkaç aracının yanı sıra birkaç üçüncü taraf aracını kullanmak ve daha iyi bir izleyici deneyimi sağlamak için zaman ayırın. Kanalınızın performansında hala iyileştirmeler görebilirsiniz.
Ardından, tüm bu araçlar ve ipuçları da dahil olmak üzere yayınlayacağınız yeni videolar için yeni bir iş akışı geliştirin.
Daha fazla YouTube görüntüleme, abone ve sıralama konusunda ciddiyseniz, video optimizasyonuna zaman ayırmak önemlidir. En iyi bölüm, şüphesiz, bir YouTube SEO uygulayıcısı olmak için giriş için düşük engeldir. 

Bu makalede ifade edilen görüşler, konuk yazarın görüşleridir ve mutlaka Arama Motoru olarak kullanılamayabilir.. Personel yazarları burada listelenmiştir .