Keçiboynuzu pekmezi nasıl yapılır? Harnut pekmezinin faydaları - Vezir Ajans

Keçiboynuzu pekmezi nasıl yapılır? Harnut pekmezinin faydaları

Keçiboynuzu pekmezi nasıl yapılır? Yüksek değerde kalsiyum'da içermekte olan besin değeri yüksek  diğer adı ile harnut pekmezi evde nasıl yapılmaktadır ve faydaları nelerdir gibi aklınızdaki tüm sorulara yanıtı bu haberimizde bulabilirsiniz.

Keçiboynuzu pekmezi için gerekli olan malzemeler şöyle : Kurutulmuş keçiboynuzu, Şeker, Limon.

Keçiboynuzu (Harnut) pekmezi yapılışı:

Kurutulmuş keçiboynuzlarını yıkayın büyük bir tencereye koyun üzerini geçecek kadar su ekleyin ve iyice yumuşaması gerektiğinde en az bir saat kaynatın. Not: keçiboynuzunu bir gün önceden soguk suda bekletirseniz daha cabuk yumusar.


Genelde aktarlarda hazır olarak satışa sunulan faydaları saymakla bitmeyen keçiboynuzu pekmezini evinizde de kolaylıkla yapabilir ve rahatlıkla kahvaltılarınız da tüketebilirsiniz. Peki keçiboynuzu pekmezi nasıl yapılıyor.

Kaynama işleminden sonra yumuşayan keçiboynuzlarını bir elek yardımı ile püre haline getirip yeniden tencereye koyup şeker ve limon ekleyin. Burda önemli bir detay daha var keçiboynuzu ile şekerin eşit oranda olması gerekiyor.

Sonra yaptığınız karışımı yüksek ateşte iyice koyu kıvamını alıncaya kadar karıştırarak pişiriniz. Son olarak kendi evinizde kaynatıp kıvamını alan katkısız doğal olarak yaptığınz karışımı bir süre dinlendirin ve kavanoza koyup serin bir ortamda saklayabilir ve kahvaltılarınızda tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Keçiboynuzu pekmezinin faydaları nelerdir?

Kan yapıcı etkisi vardır, Öksürüğü keser, balgam söktürür, bronşite iyi gelir. Gastrit ve bağırsak hastalıklarına çözüm olur.

Kabızlik ve ishal rahatsızlıklarında dengeleyici etkisi olduğundan her ikisini de keser. Kalp çarpıntısını engeller, kalp krizi riskini azaltır.

Tansiyonu dengeler, Erkeklerdeki iktidarsızlık sorununa çözüm olur, kolestrolü düşürür. İçerdiği yüksek oranda kalsiyum sayesinde kemik erimesi tedavisinde destekleyicidir. Çocukların fiziksel gelişimine katkıda bulunur. Herşeyin fazlası zarar sözünde olduğu gibi yinede gerektiğinden fazla tüketilmemesi gereklidir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar