Kırmızı Pancar turşusu nasıl yapılır? Pancar turşu tarifi - Vezir Ajans

Kırmızı Pancar turşusu nasıl yapılır? Pancar turşu tarifi

Kırmızı Pancar turşusu nasıl yapılır? Sağlık açısından faydalı ve lezzetli bir besin olan kırmızı pancar turşusunun tarifini siz kıymetli okuyucularımız için araştırdık tüm detaylar bu haberimizde.

Son günlerin en çok aranan turşu tarifleri sıralamasında ilk sırada yer alan pancar turşusunun yapılışı ve gereken malzemeler aklınızdaki tüm soruların yanıtı sayfamızda sizlerle.

Pancar Turşusu İçin Gerekli Malzemeler Şöyle;

1,5 kg kırmızı pancar. 2 adet orta boy kırmızı sogan, 3/4 su bardağı üzüm sirkesi, 2 yemek kasığı kaya tuzu, 4 diş sarımsak, bir yemek kaşığı kişnis tohumu, Bir tatlı kaşığı tane karabiber kabuğu soyulup haşlanan pancarlar rengini haşladığınız suya bırakacağından turşu yapımında da aynı suyu kullanmanız iyi olur.

İlk başta hazırladığınız su salamura karışımı kavanozunu tam doldurmaz ise kenara ayırdığınız haşlanmış pancar suyunu ekleyebilirsiniz.

Pancar Turşusu Nasıl Yapılır?

İyice yıkadığınız pancarların kabuklarını ince bir şekilde soyunuz. Daha sonra pancarları ince halkalar şeklinde dilimleyiniz. Kırmızı soğanı yarım ay şeklinde kesiniz. Sarımsakların kabuklarını tek tek soyun bütün olacak şekilde kullanılacak.

Sonra derin bir tencereye içine aldığınız pancarların üzerini geçecek kadar su ekleyin. Eklemiş olduğunuz bu su turşu yapımında kullanılacak. Haşlama işlemine İlk önce yüksek ateşte başlayın daha sonra kısık ateşte 10 dakika kadar haşlayınız. Hafiften yumuşayan pancarları kevgir yardımı ile ayrı bir kaba koyun.

Haşlama suyunun yarısına kaya tuzu ve üzüm sirkesini ekleyip karıştırın. Ayrı bir kenara ayırdığınız haşlanmış pancarları, daha önceden kaynatıp kuruladığınız cam kavanoza alınız.

Sarımsak ve kırmızı soğan halkalarını ve Kişniş tohumu, tane karabiberleri de ekleyiniz. Hazırlamış olduğunuz bu salamura karışımını kavanozu örtecek kadar üzerine ekleyip kapağını iyice kapatın.

Malzemelerin eşit olarak dağılması ve hava yapmaması için 2 veya 3 saat kadar ters çevirip bekletiniz. Eşit bir şekilde karışan pancar turşusunu, yenilebilir bir durumda olması ve olgunlaşması için güneş görmeyen bir yerde en az bir hafta kadar beklettikten sonra servis edin.


Yorum Gönder

0 Yorumlar