Kuymak nasıl yapılır? Mıhlama tarifi ve püf noktası - Vezir Ajans

Kuymak nasıl yapılır? Mıhlama tarifi ve püf noktası

Kuymak nasıl yapılır? Karadeniz yöresinin muhlama adıyla'da bilinen vazgeçilmez lezzetlerinden olan kuymak için gereken malzemeleri ve tarifini sizler için bu haberimizde derledik.

Üzerine bir cok tartışma yaşansa da 'Karadeniz yöresinin leziz tatlarından olan Kuymak yapımının tarifi ve diğer detayları sayfamızdan öğrene bilirsiniz.

Muhlama veya mıhlama adıyla da bilinen bu güzel tarif Karadeniz bölgesinden Türk mutfağına armağan edilmiş enfes bir tat olarak sofralarımızda yerini alıyor.

İsmi ve yapılışında değişiklik olduğu ve yöreden yöreye göre değiştiği söylenen bu lezzet kuymak'ta kaymak kullanıldığından dolayı muhlama'dan farklı olduğu da söylenmektedir.

Bazı kimseler kuymağı kaymakla yapmakta, bazılarıysa tereyağı'nı muhlamaya konulandan daha az oranda koyuyor. Sonuçta önemli olan iki adıylada bu tarifin muhteşem bir lezzete sahip olması.

Kuymak için gereken malzemeler şöyle: 

2 yemek kaşığı tereyağı,2 yemek kaşığı mısır unu, 1 su bardağı sıcak su. 100 gram tuzsuz tel veya çeçil peyniri.

Kuymak Nasıl Yapılır?

İlk önce tereyağı'nı tavaya koyun ve orta ateşte eritin. Erittiğniz yağın üzerine mısır ununu ekleyip karıştırın. Kavrulan mısır ununa yavaş bir şekilde sıcak suyu ilave edin ve kısık ateşte 2 dakika kavurun.

Daha sonra peynirleri ilave edin ve karıştırmadan erimesini bekleyin. Peynir erimeye başlayınca az karıştırın kısık ateşte tereyağı üzerine çıktıktan sonra servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yorum Gönder

0 Yorumlar