Kuzu küşleme kebabı nasıl yapılır? Küşleme tarifi - Vezir Ajans

Kuzu küşleme kebabı nasıl yapılır? Küşleme tarifi

Kuzu küşleme kebabı nasıl yapılır? Gaziantep yöresinde kuzu etinin en güzel yerinden yapılan bu eşsiz kebabın tarifini ve evde hazırlanışını bu haberimizde bulabilirsiniz.

Küşleme Gaziantep yöresinde yaygın olarak yapılan kuzu küşleme kebabını çoğunuz biliyorsunuzdur.

Antep mutfağında kendine has baharatlar ile sosla tatlandırılarak hazırlandığı için tadı damağınızdan bir süre kaybolmayan bu lezzet nasıl yapılıyor.

Kuzu küşleme kebabı için gerekli olan malzemeler neler?

Eti kişi başına iki adet kuzu bonfile olarak ve fileto olarak hazırlayın. Sos miktarını yine bonfile sayısına göre arttırarak yapmalısınız, verdiğimiz ölçüler iki adet bonfile içindir.

1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber, 1 adet salçalık kırmızı biber, 1 tatlı kaşığı kekik, 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 adet domates, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, Arzu ettiğiniz kadar tuz

Kuzu küşleme kebabının yapılışı:

Bonfile eti fileto olarak kasabınız da hazırlatın. Aldığınız bonfile kuzunun sırt tarafından yapılmış olsun. Et sinirsiz ve yağsız olmalı. Sosu hazırlamayın.

Robot ile domates ve biberi iyice doğrayın. Daha sonra bunları bir kaba alın ve malzemelerdeki diğer baharatları ilave ederek karıştırın. Kuzu etini bu sosun içine alın ve eti iyice sosla karıştırın.

Eti sosun içinde en az bir saat kadar dinlendirin. Zamanınız yoksa en az 15 dakika kadar bekletin,  Eti marine ederken bunun yanında servis edeceğiniz malzemeleri ızgara yaparak ta pişirebilirsiniz.

iyice ısınan ızgaraya yeterince sos da bekletilmiş olan kuzu etini alın. Burada 15 dakika kadar her iki tarafı da tamamen kızaracak şekilde eti pişiriniz. daha sonra pişirdiğiniz eti lavaş ekmeklerin arasında servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yorum Gönder

0 Yorumlar