Alibaba’nın Hong Kong borsasında hisse satarak milyarlarca dolar artırma planı, bu yıl dünyanın en büyük halka arzlarından biri olacak. Aynı zamanda anlayışlı bir siyasi hareket.

Çinli şirket, parasını - 13 milyar dolara kadar - işini büyütmek için kullanmak istemesine rağmen, kamuya açık yayınlar Alibaba’nın ( BABA ) tam olarak umutsuz paraya ihtiyacı olmadığını gösteriyor . Şirket karlı ve halihazırda 33 milyar dolar nakit rezervi var.

Hong Kong’daki bir listenin Alibaba’ya sağladığı kazanç Pekin’i büyük bir etkileyebilme yeteneği. New York Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören ancak Çin'in teknolojik taç mücevherlerinden olan bir şirket için sembolik bir buluşma. Ve bu bir siyasi krizin acısı çeken Asya finans merkezi için kolda bir atış.

Hong Kong’daki Adamas Portföy Yönetimi’nin genel müdürü Brock Silvers, “Alibaba’nın sermayeye erişimi neredeyse yok” dedi. “Ancak Hong Kong listesi normal iş stratejisinden etkilenmiyor. Alibaba, Pekin’in belirttiği şekilde iyi bir kurumsal vatandaş ve kurnaz bir operatör olarak çalışıyor.”

Hong Kong, ilk kez halka açık pazarına 2014'te ilk kez dokunmak istediğinde Alibaba ilk tercihtir. Ancak, Alibaba'nın ortaklık yapısındaki anlaşmazlık nedeniyle işler yolunda gitmedi ve şirket bunun yerine New York'a döndü. Wall Street'teki 25 milyar dolarlık halka çıkışı , halen en büyüğü.