Yıldırım Siperi Nedir Buluş hikayesi?

Otomobil ve uçak gövdeleri de madenden yapıldıklarına göre yolcuları yıldırımın zararından koruyacak birer faraday kafesi niteliğini taşırlar. Bilindiği gibi yıldırım, buluttan buluta veya buluttan yere elektrik boşalmasıdır.

Yıldırım Siperi Nedir Buluş hikayesi?

Otomobil ve uçak gövdeleri de madenden yapıldıklarına göre yolcuları yıldırımın zararından koruyacak birer faraday kafesi niteliğini taşırlar. Bilindiği gibi yıldırım, buluttan buluta veya buluttan yere elektrik boşalmasıdır.

Yıldırım Siperi Nedir Buluş hikayesi?

Yıldırım Siperi Nedir?

Amerikalı bilim ve devlet adımı Benjamin Franklin, yaptığı bir sürü deney sonunda yerle bağlantısı olan sivri madeni uçların çevrelerindeki elektrikli cisimlerin elektrik yüklerini çekip boşalttıklarını görerek, yıldırım siperini icat etmiştir. Bu icat bütün dünyada bomba gibi patlamış ve moda dünyasını bile etkilemişti. O kadar ki bazı büyük şehirlerde, zarif kadınlar, sivri uçlarına yerde sürünen birer zincir takılı şemsiyelerle dolaşmaya başlamışlardı.

Faraday Kafesi

Yıldırımların zararını önlemeye yarayan yıldırım siperi, yapıların tepesine yerleştirilen ve üstünde bakır veya platinden sivri bir uç bulunan 5-10 m uzunluğunda bir demir çubuk ve bununla toprak veya içinde su bulunan bir kuyu arasına çekilmiş bakır telden ibaret bir aygıttır. Prensip olarak bir yıldırım siperinin etki alanının çapı, o yıldırım siperinin yerden yüksekliğine eşittir. Yıldırım siperi görevini en mükemmel şekilde yapabilecek olan düzen Faraday Kafesi’dir. Çağımızın betonarme yapılarında bu düzen kendiliğinden gerçekleşmektedir.

Otomobil ve uçak gövdeleri de madenden yapıldıklarına göre yolcuları yıldırımın zararından koruyacak birer faraday kafesi niteliğini taşırlar. Bilindiği gibi yıldırım, buluttan buluta veya buluttan yere elektrik boşalmasıdır. Bu olay sırasında apansız ve kırık çizgi biçiminde çakan geçici parıltıya da şimşek adı verilir. Şimşek olayı sanıldığından çok daha karmaşıktır. Önce 3,4 bazen daha fazla sayıda ve saniyenin yüzde biri kadar arayla gözle görülmeyen kısmı boşalmalar meydana gelir. Kısmı boşalmaların hepsi de öncekilerin yolunu izlerler.

Bu öncü boşalma çizgilerinin sonuncusu yerden 100-150 metre kadar yükseklikteki bir seviyeye varınca aşağıdan yukarı çıkarak kendisini karşılayan elektrik boşalmalarıyla bağlantı kurar. İşte o anda, dönüş çizgisi denilen, 100.000 amper şiddetindeki elektrik akımıyla yüklü ve gözle görülür parıltı oluşur. Bu demektir ki fırtınalı havalarda etrafı ışığa boğan şimşekler, sanıldığı gibi yere düşmezler, tersine göğe doğru yükselirler.


---
Son Güncelleme: 02.05.2017 14:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.