Teravih namazı nasıl kılınır kaç rekattır  fazileti nedir?

Teravih namazı,Ramazan ayı boyunca geceleri kılınan namazdır.Teravih namazı 20 rekat olarak cemaatle birlikte kılınır cemaat ile birlikte kılınması sünnettir ve tek başına da kılınabilir.Teravih namazını kadınlarda camilerde giderek kılabilirler.

Teravih, Arapçada terviha kelimesinin çoğulu olup "rahatlamak,dinlendirmek" gibi anlamına gelir. Ramazan Ayı'na mahsus olan Teravih namazı,yatsı namazından sonra kılınan ve her dört rekatın sonunda oturuş, terviha olarak adlandırılmış,sonradan bu kelimenin çoğulu olan teravih kelimesi Ramazan gecelerinde kılınan nafile namazın oluşturmuştur.

Teravih namazı yirmi rekattır yatsı namazı kılındıktan sonra ve vitirden önce kılınır teravih namazının cemaatle kılınması kifai sünnettir.

Peygamberimiz(s.a.v) Ramazan gecelerini İhya ya daha fazla önem vermiş olmakla birlikte rivayetlerde anlaşıldığına göre bu o gecelerde Peygamberimizin daha çok sayıda nafile namazı kıldığı anlamına değil,gecenin her zamanki ne göre daha büyük bir bölümünü ibadet de geçirdiği anlamına gelmektedir.

Teravih namazının kılınışı:

Yatsı namazının farzı ve son sünneti kılındıktan sonra Teravih namazı başlar.

Namaz kıldıracak İmam:" Niyet ettim Allah rızası için Teravih namazını kılmaya,bana uyuyanlara İmam oldum"diye niyet ederek iftitah tekbirini alıp ellerini bağlar.

Imam'ın arkasında kılan cemaat da "Niyet ettim Allah rızası için Teravih namazını kılmaya,uydum imama"diyerek niyet eder ve imamın tekbirinden sonra "Allahu Ekber"diyerek Tekbir alır ve ellerini bağlar.

Bundan sonra imam ve cemaat gizlice "Sübhaneke'yi okur. Sübhaneke'nin okunması bitince( cemaat ayakta başka bir şey okumaz) İmam gizlice Euzu-Besmele çektikten sonra açıktan Fatiha ve bir sure okur.Cemaatle birlikte Rüku ve secdeleri yaptıktan sonra ikinci rekata kalkılır.

Burada İmam gizlice besmele'yi ceker ve sonra açıktan Fatih ve bir sure okuyup Rüku ve secdeleri yapar ve otururlar 2. Rekatın sonundaki bu ilk oturuşta İmam ve cemaat "Ettehiyyatü, Allahümme Salli ve Allahümme Barik"dualarini okur ve 3 rekata kalkar.

Üçüncü rekatin başında hem İmam,hem de cemaat gizlice Sübhaneke'yi okur, sonra imam gizlice Euzu besmele çekerek açıktan Fatiha ve bir sure okur sonra Rüku ve secdeleri yaparak dördüncü rekatta kalkarlar.

İmam gizlice besmeleyi okuduktan sonra Açıktan da Fatiha bir sure okuyarak yine Rüku ve secdeleri yapılıp oturulur.

Bu son oturuşta İmam ve cemaat" Ettehiyyatü,Allahümme Salli, Allahümme Barik, Rabbena Atina ve Rabbenağfirli" okuduktan sonra selam verirler. Böylece teravih namazının ilk dört rekatı kılınmış olunur.

Bundan sonra ayağa kalkarak  tarif ettiğimiz gibi dörder rekat kılınmaya devam ederek 20 rekat tamamlanır sonra da cemaatle vitir namazı kılınır.


---
Son Güncelleme: 02.05.2017 22:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.