Referandum tekrarlanacak mı? Son Dakika!

Türkiye Referandum'da Evet dedi. 16 Nisan Pazar günü yapılan Halk Oylaması'nda resmi olmayan rakamlara göre sandıktan EVET çıktı. Referandumda 58.149.746 seçmen'den 49.674.066  seçmen oy kullandı. Bu oylardan 48.811.114 geçerli oy olarak kayıtlara geçti. Katılımı %85.4 olan referandumda vatandaş Anayasanın değiştirilen 18 maddesi için EVET dedi. 

İlk önce Başbakan Ankara'da Ak Parti İl Başkanlığında bir balkon konuşması yaptı ve Evet diyende Hayır diyende bizim için birdir dedi ve birlik beraberliğe işaret etti. Ardından İstanbul'da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'da bir konuşma yaptı ve Halk oylaması bitmiştir ve tartışmalar geride kalmıştır dedi. Önümüzde yepyeni bir dönem olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan Anayasa değişikliğinin tüm maddeleri bir anda yürürlüğe girmiyor dedi. Değiştirilen maddeler 2019'da yapılacak seçimlerde devreye gireceğine değindi. Ömüzde pek çok iş var diyen Erdoğan artık ülkede istismarla sloganla Cumhurbaşkanı seçilip yönetimi üstlenmek mümkün değil dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan;

" 7 düvelin nasıl saldırdığını gördünüz. Ama milletim boyun eğmedi, bölünmedi. Sizlerle beraber yapacağımız çok iş var. Bilesiniz ki, bu bizim yola çıkışımızın ilk anı değil, biz şu anda zaten yoldayız. Şimdi vites değiştirerek çok daha hızlı gideceğiz. Bunlar hep bize patinaj yaptırdılar. Artık Allah'ın izni ile patinaj yapmayacağız" dedi..

REFERANDUM TEKRARLANACAK MI?

Yapılan açıklamalarda bu yönde bir açıklama yapılmadı, ancak referandum sonuçları üzerinde manipulasyon yapmak, halkın iradesine gölge düşürmek isteyenler Referandumun tekrarlanacağı gibi görüşler ortaya atacaklardır. Ancak her ne olursa olsun birleşenlere karşı tek başına yapılan bir mücadelede kazanmak imkansızdır!

Türkiye Referandum'da Evet dedi

YSK AÇIKLAMA YAPTI

Mühürsüz pusulalar seçim güvenliğini etkilemedi.

Seçim torbalarını seçim günü 05:00'da bina sorumlularına teslim ettik. Siyasi partilerin görevlendirdiği sandık kurulu üyelerine bu seçimde de önceden olduğu gibi eğitim verdik. bugün sandıklar açılmaya başlandıktan sonra sonuçlar kurulumuza ve siyasi partilere ulaşmadan önce 'Mühürsüz oylar' şikayeti üzerine kurulumuz dışarıdan getirildiği kanıtlanmadıkça oyların geçerli sayılmasına karar verilmiştir.

Oy pusulalarının mühürlenmesinin amacının sahte oy pusulasını engellemek olduğu, mührün ön yüzüne veya arka yüzüne basılmasıyla fazla mürekkepten kaynaklı ön yüze geldiğinde de geçersiz sayılmasına gerekçe değildir.

KESİN OLMAYAN SONUÇLARA GÖRE "EVET" ÇIKTI

Kesin olmayan sonuçlara göre, Evet ve Hayır oyu arasındaki fark 1 milyon 250 bin oldu. Halk oylamasında 'Evet' çıkmıştır. Kesin sonuçlar itirazlar değerlendirildikten sonra en geç 11, 12 gün sonra açıklanacaktır.

Sandıkların tamamında AK Parti ve CHP üyeleri vardı.

Sandık kurulları seçim başlamadan önce teslim aldığı oy pusulası ve zarflarını seçim sabahı sayıp tutanağa bağlamakta, seçimden sonra sayıma geçilmeden önce sağlamayı yapmaktadır. 7 kişilik sandık kurullarının en az 5 tanesi siyasi parti temsilcilerinden oluşmaktadır. Onların tuttuğu ıslak imzalı tutanaklar YSK'ya geldiği anda partilerle paylaşılmaktadır ve bu akşam da paylaşılmıştır.

"MÜHÜRSÜZ PUSULALARIN GEÇERLİ SAYILMASI İLK DEĞİL"

Yüksek Seçim Kurulu, sandık kurulu tarafından mühürlenmemiş, yani siyasi partili üyeler tarafından mühürlenmemiş oy pusulası ve oy zarflarının geçerli olduğuna ilişkin kararı ilk kez almamıştır.

(CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, "YSK'nın maçın ortasında kuralları değiştirdiği" söylemine ilişkin), Maç oynarken kural değiştirmedik.

Seçimlerde kullanılan oy pusulaları ve zarfları filigranlı olup kurul tarafından özel olarak üretilmektedir. Sandık kurulları, seçim başlamadan önce teslim aldığı oy pusulası ve zarflarını seçim sabahı sayıp tutanağa bağlamakta, seçim bittikten sonra sayıma geçilmeden önce oy pusulası, zarf sayısı ile oy kullanan seçmen sayısının sağlamasını yapmaktadır.


---
Son Güncelleme: 18.04.2017 08:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.