Pazartesi Gündüz ve Gece Okunacak Dua | Haberler
Bismillahirrahmanirrahîym. Allah’ım! Senden nur ve hidayet, uymada edep istiyorum. Nefsimin şerrinden ve beni senden koparan her koparıcının şerrinden sana sığınırım. İlahlar yoktur ancak Sen varsın. Nefsimi şüphelerden, kötü ahlaktan, maddi hazlardan, gafletlerden arındır. Beni, her durumda sana itaat eden bir kul eyle.

Ey bilen! Bana ilminden öğret. Ey hüküm ve hikmet sahibi! Beni hüküm ve hikmetinle destekle. Ey işiten! Bana kendinden duyur. Ey gören! Bana nimetlerini göster. Ey her şeyden haberdar! Bana kendini anlat. Ey diri! Beni zikrinle dirilt. Ey irade sahibi! Kudretin ve azametinle irademi arındır. 

Muhakkak senin her şeye gücün yeter. Allah’ım! Senden tedbir sahibi bir lahut, musahhar
kılınmış bir nasut, etkili, külli, mücmeli ve mufassalı tasvir ve takdirde kuşatan bir akıl istiyorum.
İlahi! İdrak edilmeyen, terk edilmeyen zatınla, beraberlik vehmedenin şirke gireceği tekliğinle, ezeliliğinde başkasının varlığını zannedenin iftira ettiği, ihlas nizamından ayrılacağı kuşatıcılığınla senden istiyorum.

Ey kadimliğiyle beraber olmayan şeylerin kendisinden tenzih edilen! Ey ihatası ve azametiyle her şeyi takdir eden! Ey varlık nurunu adem zulmetinden çıkaran! Ey kalemine yerleştirdiği ilmiyle feleklerin şahıslarını tasvir eden! Ey hikmetlerinin sırlarıyla hükümlerini uygulayan! Uzak olanın yakın olandan yardım istemesi gibi sana sesleniyorum.

Sevenin sevgilisini istemesi gibi seni istiyorum. Muhtaç olanın icabet edenden dilenmesi gibi senden istiyorum. Allah’ım! Senden gayp perdelerinin kaldırılmasını, vehim ve şüphe sarığının çözülmesini istiyorum. Allah’ım! Beni, zorunlu bir hayat bahşederek kendinle dirilt. Bana, malumatların sırlarını kuşatan bir ilim öğret kendinden.

Kudretinle bana cenneti, arşı ve zatı aç. Sıfatların nurları altında beni sil. Beni düğümleyen tüm bağlardan lütfunla kurtar. Sen münezzehsin. Apaydınlık bir tenzih. Sonradan olmalık özelliklerinden ve eksiklik sıfatlarından berilik bir kutsilik sahibisin ki, yergi şüphelerinden ve reddedilme gereklerinden uzaksın. Sen münezzehsin. Sana ulaşmak isteyenlerin tümü, seninle olmaksızın sana ulaşmaktan acizdir. Sen münezzehsin, senin kim olduğunu senden
başkası bilemez.

Sen münezzehsin, yüceliğine rağmen ne kadar da yakınsın. Allah’ım! Bana hamd elbisesini giydir, izzet ridasıyla üzerimi ört, başıma celal ve ululuk tacını geçir. Şaka ve ciddiyet zatlarının sıfatlarından beni arındır. Sayı ve sınır karşıtlarından, farklılık ve eksiklik içinde olmaktan lütfunla
beni kurtar.

İlahi! Seninle yok olmam varlığını aynı, seninle baka bulmam yokluğun aynıdır. Seninle yok oluşumu gerçekleştirmek suretiyle seninle beraber varlığımı vehmetme mekanından uzaklaştır beni. Sende yok etmek suretiyle beni derle, topla. Senden başka ilah yoktur. Benzerden, benzerlikten münezzehsin. Senden başka ilah yoktur, denk olmaktan münezzehsin sen yüceler yücesisin. Senden başka ilah yoktur, yardımcı ve danışmandan müstağnisin. Senden başka ilah yoktur. Ey Ahad! Ey samed! Senden başka ilah yoktur, varlık seninledir ve secdeler sanadır. Sen Hak mabudsun. Benden sana sığınırım ve kendimden zeval bulmayı istiyorum senden. Seni uzaklaştıran, beni yakınlaştıran, seni ululayan ve beni gizleyen bir takiyyeden dolayı senden bağışlanma diliyorum. Alçaltan, yükselten, yoktan, örneksiz var eden, kesen, ayıran ve toplayan sensin.

Ey alçaltan! Ey yükselten! Ey yoktan, benzersiz var eden! Ey kesen! Ey ayıran! Ey toplayan! Sana sığınıyorum. Sana sığınıyorum. Senden yardım istiyorum, senden yardım istiyorum. Ey sığınağım! Ey sığınağım! Kurtar! Kurtar! Beni himayene al! Beni himayene al. Ey kurtuluşumun sebebi ve sığınağım! Senden istediğim şeyleri isterken, ilk varlığın öncüsünü, en mükemmel nuru, en üstün hayatın ruhunu, ezeli rahmetin yayıcısını. En ulu ahlakın semasını, ruh ve fazilet öncüsünü, suret ve gönderiliş hatemini, hadiyat ve beyanla gönderileni, ilim, temkin ve eman rahmetini,

Muhammed Mustafa’yı, seçilmiş Rasulu, razı olunmuş safiyi, önder Nebiyi vesile kılıyorum.
Allah’ım! Ona, ehlibeytine, ashabına kıyamet gününe kadar salât ve selam et. Alemlerin rabbi olan Allah’a hamdolsun.


PAZARTESİ Gece Duası

Bismillahirrahmanirrahîym. İlâhi! İlmin her malumu kuşatmıştır. Haberdarlığın her anlaşılanın batınını ihata etmiştir. Yüceliğinde din gününe kadar her zemm edilenden münezzehsin. Alemlerin rabbi olan Allah’a hamdolsun.

Himmetler sana yükselir. Sözler sana çıkar. Sen ululuğunda aşkınsın. Sana yükselişlerimizin en yakını tenezzüldür ve sen yüceliğinde erişilmezsin. Sana karşı takındığımız en şerefli ahlak zelilliktir. Her batında ve zahirde zuhur ettin. Her evvelden ve ahirden sonra daima varsın.
Sen münezzehsin. İlahlar yoktur. Ancak sen varsın. Senden başka ilah yoktur. Alınlar senin azametine secde eder.

Dudaklar senin zikrinle nimetlenir. Her özlem sahibinin yükseldiği en büyük isminle senden istiyorum. Dile getirilen her isteğin kabulü de ondandır. Bana bir sır ver ki yüksek himmetler onu bende arasın. Onurlu nefisler ondan dolayı bana uysun.

Rabbim! Senden istiyorum ki, sana yükseliş merdivenimi tenezzül, sana miracımı boyun eğiş ve zelillik kılasın. Beni nurundan bir örtüyle bürü. Böylece her örtülü bana açılsın. Beni de her kıskanandan ve gururludan perdelesin. Bana öyle bir ahlak ver ki bütün mahlukatı kucaklayayım onunla. Onunla her hakkı vereyim. Tıpkı senin her şeyi rahmet ve ilimle bürümen gibi. Senden başka ilah yoktur. Ey daima diri ve her şeye egemen olan! Rabbim! Beni rablığının lütfu ile terbiye et. Bir terbiye ki beni sana muhtaç bıraksın ve ebediyen senden müstağni kılmasın. Beni inayet gözüyle murakabe et ki bana nefsim itibariyle kötülükle ilişmek isteyen veya vaktimi ve duygumu bulandıran veya levhte bana bir satır yazmak isteyen herkesten korusun. Beni seninle ünsiyet kurma rahatlığıyla rızıklandır. Beni sana yakınlık makamına yükselt.

Ruhumu zikrinle huzura kavuştur. Beni sana umut bağlamak ve senden korkmak arasında gidip gelen yap. Bana rıza gömleğini giydir. Beni kabul mekanlarına girdir. Senin içinde
senden bana bir rahmet bahşet. Onunla dağınıklığım derlensin, eksiklerim tamamlansın. Eğriliklerim doğrulsun. Kaçaklarım geri gelsin. Şaşkınlarım yolunu bulsun. Çünkü sen her şeyin Rabbi; terbiye edicisisin. Zatlara rahmet ettin, dereceleri yükselttin. Sana yakınlık ruhların rahatıdır, sevincin reyhanıdır. Rahata eren herkesin dinlencesidir. Ey terbiye edenlerin Rabbi! Boyunları emrine ram eden! Azabı gideren. Sen yücesin. Rahmetin ve ilminle her şeyi kuşattın. Şefkatin ve hilminle günahları bağışladın. Sen çok bağışlayansın, Rahimsin, Halimsin, Alimsin, Alâsın, yüceler yücesisin, azamet sahibisin, ulusun.

Allah’ın salât ve selamı efendimiz Muhammed’in, Onun ehlibeytinin ve bütün ashabının üzerine olsun

---
Son Güncelleme: 21.02.2018 21:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.