Taşeron işçi itiraz dilekçesi örneği İndir!
Taşeron İşçilerin Kadro Dilekçe Örneği haberimizde verilmiştir. Kurumlardan red alan taşeron işçilerin itiraz süreleri de yine kurumlarınca belirlenecek tarihler arasında yapılacak. Kadro alamayan taşeron personel Taşeron işçi itiraz dilekçesi örneği ile kurumlarına başvuruda bulunabilecek.  24.12.2017 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname' nin 127. Maddesi ile; 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname' ye eklenen Geçici 23. Madde gereğince daimi işçi kadrosuna geçiş işlemleri tüm hızı ile devam ediyor.

Başvurusu reddedilen taşeron işçiler 21 Şubat ile 23 Şubat tarihleri arasında çalıştıkları kurumlara itirazlarını yapacaklar.  İtirazlar sonuçlandıktan sonra 24 Şubatta İlan Listeleri asılacak.  İlan listeleri 24 Şubat ile 2 Mart tarihleri arasında askıda kalacak. 3 Mart ile 22 Mart tarihleri arasında ise sınav yapılacak.  Sınavda çalışan personele işi ile ilgili sorular yöneltilecek ve zor bir sınav olmayacak. Çalışanlar ya sınavı kazanamasak diye düşünmesinler, sınav kanun gereği yapılacak. 

Sınavı Geçemeyenler 23 Mart ve 26 Mart 2018 tarihleri arasında itirazlar yapılacak. Dikkat edilecek husus ise itiraz süreleri 3 gün!  2 Nisan 2018 tarihinde ise sınavı geçenlere daimi işçi kadarosu verilecek. Kadrolar 4 Aralık 2017 tarihinden itibaren verilecek.

Taşeron işçi itiraz dilekçesi örneği burada!

........................... DEVLET HASTANESİNE
 
İTİRAZ EDEN: ..........................................
KONU: 24.12.2017 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname' nin 127. Maddesi ile; 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname' ye eklenen Geçici 23. Madde
 
AÇIKLAMALAR
Kurumunuza; 24.12.2017 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname' nin 127. Maddesi ile; 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname' ye eklenen Geçici 23. Madde gereğince daimi işçi kadrosuna geçişimin yapılması talebi ile başvurmuş idim. Başvurum reddedilmiştir.

............................. tarihinden bu yana ........................ Devlet Hatsanesi yemekhanesinde .............. olarak çalışıyorum. Önce Personel Çalıştırılmasına Dair Hizmet Alımı İhalesi Kapsamında, sonrasında ise Personel Çalıştırılmasına Dair Olmayan Hizmet Alımı İhale türü kapsamında SÜREKLİ KESİNTİSİZ OLARAK VE FAKAT DEĞİŞEN TAŞERONLAR FİRMALAR BÜNYESİNDE Sigortalı gösterilmek suretiyle çalışmaya devam etmekteyim çalışmaktayım.
 
Bahsi Geçen KHK Kapsamında daimi işçi kadrosuna atımlara dair, 83/2 ve 3 Maddesinde bir takım kriterler yer verilmiş olmakla ilgili maddelerde’de belirlendiği gibi;

Personelin çalışma saatlerinin tamamının idare için kullanıldığı,
Niteliği gereği süreklilik arz eden işler kapsamındadır.
Sözleşmede İşin başlama tarihi ve bitiş tarihi belirlenmiştir.
Sözleşme ve idari şartnamede yemek ve yol giderlerinin nasıl ödeneceğine dair hükümlere yer verilen bir sözleşme usulu ile çalışmaktayım.
 
Ayrıca daha evvelki ihale türüne göre 'Personele Dayalı Hizmet Alımı' kapsamı adı altında çalıştırılıyor iken sadece kurumun yaptığı ihale türünün değişmesi ile şartname ve ihale sözleşmesi Yemek Alım Hizmet adını almıştır. Oysa, yapılan iş, personel sayısı çalışma şeklî ve disiplini değişmemiştir Malumunuz olduğu üzere değişen taşeron firmalara rağmen çalışma usul ve disiplini değişmeyen işçinin, kurum tarafından yapılan ihale türünü belirleme/değiştirmek ve/veya değişikliğe itiraz hakkı bulunmadığından etkim ve itiraz hakkım bulunmayan şekilde gerçekleşen ihale tür değişikliği nedeniyle KHK kapsamı dışında tutulmam hukuka aykırıdır.
 
Gerçekte çalışma hayatının başından bu yana değişen firmalar bünyesinde çalışılmaya devam olunduğu gibi Yemek Alım Hizmetleri ihalesi alıcısı firmanın bünyesinde değil fiilen hastane bünyesinde çalışmaya devam olunmuş tüm çalışma mesaisi hastane içerisinde tamamlanmış İhale bitimlerinde şirket bünyesine geçiş yapılmamış, hastane çalışmasına devam edilmiştir.
 
Ayrıca; 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 83/3. Maddesinde de Kurum hizmet alımın personel çalıştırılmasına dayalı olup olmadığı yada niteliği itibarıyla bu sonucu doğurup doğurmadığı hususunda (2) numaralı alt bentte sayılan kriterleri ayrı ayrı ya da birlikte dikkate almak suretiyl usul ve esaslar belirlemeye yetkilidir {„„) denilmekte.. Kuruma da yukarıda sayılan kriter Kapsamında değerlendirme yapma yetkisi tanınmış ise de idare tarafından OBJEKTİF HİÇ BİR SEBEP BELİRTİLMEKSİZİN VAR OLAN TAKDİR YETKİSİ LEHİME KULLANILMAMIŞTIR.
 
Her ne kadar;
696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye Eklenen geçiçî 23'üncü maddede belirtilen koşullar içerisinde bulunan personel çalıştırılmasına dayalı ihalelerde 'işçilik maliyeti ihale yaklaşık maliyetinin %70'ini geçmesi şartı aranmış ise de Sayıştay 5.Dairesi'nin 19.01.2017 tarih 117 sayılı ilamına konu kararında ihale türü/tipi ne olursa olsun idarelere mahiyetlerinde çalışan taşeron işçilerin işçilik hak ve alacaklarını ödeme yüklümlülüğü getirirken, söz konusu işçilerin yaklaşık maliyeti içinde askari işçilik maliyetine bakılmaksızın MESAİLERİNİN TAMAMININ İDARE İÇİN SARF ETMELERİ KRİTERİNİN DİKKATE ALINACAĞI ve bu bağlamda firma işçisi arasında kurulan hukuki ilişkide dikkate alınması gereken tek kriterin varlığı böylece hüküm altına alınmıştır. %70 Personel gideri hesaplanması usule ilişkin olarak da;  Yaklaşık Maliyetler hesaplanırken şartname ve iş Kanununda mevcut olduğu halde yol, yemek, icap, nöbet, fazla mesai ve resmi tatil ücretleri işçilik kalemleri içerisinde yaklaşık maliyet cetveline yazılmayarak hesaplanmakta buda işçilik maliyetnin ihale bedelinin %70'ini geçmesi hususunun bir kurala bağlı olmak sızın keyfi olarak değiştirilebileceğine işaret etmektir personel özlük dosyalarında icap ve fazla mesai formları bulunduğu halde yaklaşık maliyete ortalama sabit bir ücret yansıtmayarak işçilik maliyetinin ihale bedelinin %70ini geçmemesi için azaltıldığı görülmektedir. 4857 Sayılı iş Kanununun 41. maddesinde yer alan Her bir saat fazla çalışma için verilecek, ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle ödenir. Haftalık çalışma süresinin sözleşmelerle kırkbeş saatin altında belirlendiği durumlarda yukarıda belirtilen esaslar dâhilinde uygulanan ortalama haftalık çalışma süresini aşan ve kırıkbeş saate kadar yapılan çalışmalar fazla sürelerle çalışmalardır fazla surelerle çalışmalarda, her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde yirmibeş yükseltilmesiyle ödenir. 
 
*Fazla çalışma veya fazla sûrelerle çalışma yapan işçi isterse bu çalışmalar karşılığı zamlı ücret yerine fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat otuz dakikayı, fazla sürelerle çalıştığı her saat karşılığında bir saat onbeş dakikayı serbest zaman olarak kullanabilir. İşçi hak ettiği serbest zamanı altı ay zarfında çalışma içinde ve ücretinde bir kesinti olmadan kullanır.
 
*63 üncü maddenin son fıkrasında yazılı sağlık nedenlerine dayanan kısa ve sınırlı süreli işlerde ve 69uncu maddede belirtilen gece çalışmasında fazla çalışma yapılamaz fazla saatlerle çalışmak için işçinin onayının alınması gerekir.
 
*Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda ikiyüzyetmiş saatten fazla olamaz (,„)' şeklindeki düzenlemenin yanı sıra aynı kanunun 45. Maddesinde bu düzenlemeye aykırı sözleşme yapılmıyacağı hükmüne rağmen fazla mesai ücretlerinin hesabı dikkate alınarak ihaleyi yapan idare tarafından yaklaşık maliyetin eşit şekilde alınabilmesi için ortalama bir sınır saat ve ücret belirtilmiş olması gerektiren bahsi geçen kanun hükmüne aykırı davranıldığı görülmektedir zira bu ücretlerin işçilik giderinin hesabına dahil edilmesi halinde ihale bedelinin %70’inin işçilik bedeli olarak ortaya çıkması kaçınılmazdır.
 
Yukarıda açıklanan ve re' sen gözetilecek sebeplerle; 24.12.2017 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 127.Maddesi ile;375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yeeklenen Geçiçi 23.Madde gereğince yaptığım başvuruya verilen ret kararının yeniden değerlendirilerek talebim gibi kadro geçiş işlemin tamamlanması hususunda gereğini saygı ile arz ve talep ederim.


DİLEKÇE ÖRNEĞİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

---
Son Güncelleme: 07.04.2018 23:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.