Aracı için randevu almayan kişiler muayene istasyonuna gitse Aracını muayene ettirebilir mi? Tüvtürk şirketinden edindiğimiz bilgiler ışığında randevusuz araç muyanesi, ücretlerin nereye yatırılıcağı, randevu tarihinin geçirildiği taktirde ne kadar ceza ödeneceği konularını sizler için yayınlıyoruz..

TÜVTÜRK TE RANDEVUSUZ ARAÇ MUAYENESİ YAPILIYOR MU?

Araç Muyanelerininin Tüvtürk'e devredilmesinin ardından muyane işlemleri daha da hızlandı. Şirket aracını muayene ettirmek isteyenlerin online olarak veya telefon aracılığı ile randevu almasını istiyor. Randevu sistemi ile herkesin aracını daha rahat bir şekilde muayene ettirebildiği ve boşuna sıra beklemediği belirtiliyor. Vatandaşta bu hizmetten memnun ancak bazı durumlarda Randevusuz araç muayene ediliyor mu sorusunu da sormak zorunda kalıyor.Dalgınlıkla aracının muayene tarihi yaklaştığı halde randevu almayan kişiler son anda randevu almak istiyor ancak sistem dolduğu için başaramıyor. Bu nedenle randevusuz araç muayenesi yapılıp yapılmadığını da merak ediyor. Bulunduğu yerde sadece bir istasyon olan vatandaş oradan da randevu alamayınca bu sefer uzak il veya ilçedeki istasyona gitmek zorunda kalıyor. Aracını zamanında muayene ettirmeyen kişiler geçirdiği gün başına ceza ödüyor.
Bu konuyu pek bilen vatandaş yok bunun için açıklıyoruz. Aracınızı muayene ettirmek için illaki randevu almanıza gerek yoktur. Randevu işlemi sadece aracınızı daha hızlı muayene ettirebilmeniz ve fazla beklememeniz içindir. Araç sahibi olan kişi randevu almadanda istasyonuna giderek aracını muayene ettirebilir. Şu unutulmamalıdır ki eğer muayene istasyonu çok yoğun ise uzun bir süre bekleyebilirsiniz hatta aracınızı muayene ettiremeden bile dönebilirsiniz.

CEZA BEDELİ MUAYENE ÜCRETİNİN %5 i KADARDIR

Aracı için randevu alan kişiler online olarak ödemelerini yapabiliyorlar. Randevu almadan muayene istasyonuna giden araç sahipleri ise diledikleri taktirde muayene ücretlerini orada bulunan kişilere ödeyebilirler. Eğer araç muayene tarihi geçmiş ise o araç sahibi muayene ücretinin %5 i kadar ceza ödemek zorunda kalır