Yerel Seçimlere Hangi partiler katılıyor? - Vezir Ajans REKLAM

Yerel Seçimlere Hangi partiler katılıyor?

Yerel Seçimlerin kazanın şimdiden belli! Artık Seçimlerde yarışan iki ittifak var. İttifaklar dışında kalan partilerin bazı doğu illeri hariç seçimlerden kazançlı çıkması devri bitti!
Seçime girecek partiler listesi belli oldu 2019 seçime girecek partiler geçtiğimiz ay ysk seçime girecek partiler listesi ile yayınlandı seçime katılacak partiler ve  2019 yerel seçimlere katılacak partiler merak ediliyordu seçime giren partiler listesi ile bu meraklar da giderilmiş oldu 2019 yerel seçimlere hangi partiler katılacak ve 2019 yerel seçimlere girecek partiler listesi haber sonunda yer almaktadır.

Yerel seçimler 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak. Yerel seçimlere he ne kadar bir çok parti giriyorsa da yerel seçimlerde , geçtiğimiz sene yapılan Genel Seçimler'de ortaya çıkan ittifakları göreceğiz. Ak Parti, MHP ve BBP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı ile CHP, İyi Parti ve Saadet Partisinin oluşturduğu Millet İttifakı yarışacak.

İttifaklar partilerin işine geliyor. Cumhur İttifakı ile yıllardır CHP'li belediye başkanlarının yönettiği Eskişehir'in bile Cumhur İttifakına yani Ak Parti ya da MHP'ye geçmesi söz konusu. Bizim tahminimize göre 31 Mart seçimlerinde Eskişehir Ak Partiye geçecek gibi görünüyor. Çünkü Eskişehir'de CHP ve İyi Parti İttifakının alacağı oy toplamı %46'yı geçemez iken Ak Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı %50'nin üstüne çıkıyor.ANALİZ
Eskişehir’de CHP’den iyi Partiye geçişin yoğun olduğu gözlemleniyor. Son seçimlerde Ak Parti’den %2 lik bir kayıp, MHP’den %1,5 lik bir kayıp söz konusu.
 
İyi Parti oylarının CHP’den geldiği varsayımından yola çıkılırsa, CHP İyi Parti İttifakı Eskişehir’de olumlu bir sonuç alamayacak diyebiliriz.  
Cumhur ittifakının oyları %49’u bulması durumunda Belediye Başkanlığını Ak Parti’nin alması oldukça yüksek bir olasılık gibi görünüyor.. 

Kısaca açıklamak gerekirse yerel seçimlerin karlı çıkanı Ak Parti ve MHP olacaktır. 2009, 2014 Yerel Seçimlerine ve 2018 Genel Seçim sonuçlarına bakıldığında sonuçların üç aşağı beş yukarı aynı olduğunu sizlerde görebilirsiniz. Yerel Seçimlere ilk kez girecek olan İyi Parti'nin oylarını çoğunluk olarak Isparta gibi bazı iller hariç CHP'den aldığı gerçeğini de göz önününde bulundurmakta fayda olduğunu düşünmekteyiz.

Yerel Seçimlere Hangi partiler katılıyor?— AK Parti— Bağımsız Türkiye Partisi— BBP— CHP— Demokrat Parti— Demokratik Sol Parti— HDP— Hür Dava Partisi— İYİ Parti— MHP— Saadet Partisi— Türkiye Komünist Partisi— Vatan Partisi

Yorum Gönder

0 Yorumlar