Arnavutluk'a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine! - Vezir Ajans

Vezir Ajans

Vezir Ajans | Anlık Haber

4 Mart 2019 Pazartesi

Arnavutluk'a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine!

Arnavutluk’ta yaklaşık 4.000 vatandaşımız ikamet etmektedir. Bu ülkeye THY haftanın her günü, Pegasus ise haftanın 4 günü sefer düzenlemektedir. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Vizenin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma 4 Şubat 2010 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Sözkonusu Anlaşma Türkiye ve Arnavutluk vatandaşı diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamillerinin, birbirlerinin ülkesine, her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren doksan (90) günü aşmayan bir süre için veya transit geçiş maksadıyla vize almadan girebilmelerini öngörmektedir.

Karşılıklı vize muafiyeti yukarıda belirtilen anlaşma ile sağlanmış olmakla birlikte, Arnavutluk’un insan ticareti ve uluslararası organize suç şebekelerinin ağlarını halen üyelik sürecinde bulunduğu AB ülkelerine bağlayan coğrafi bir konumda bulunması, sınır görevlilerinin zaman zaman AB dışından ülkeye gelen başka şahıslar gibi vatandaşlarımıza karşı da aşırı temkinli davranmasına yol açabilmektedir.