Oğuz Haksever gafı sonrasında yaptığı açıklama - Vezir Ajans REKLAM

Oğuz Haksever gafı sonrasında yaptığı açıklama

NTV Haber sunucusu Oğuz Haksever büyük bir gafa imza attı. Haber spikeri Oğuz Haksever Yassıada haberinş sunduktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan " Yassıada değil, yaslı ada" cümlesini kuruduğu anda Oğuz Haksever'de  " Ne yaslı ada be, canına okumuşsun" şeklinde bir söylemde bulunması izleyeciler tarafından duyuldu.

Oğuz Haksever yaptığı basın açıklamasında konuya açıklık getirmeye çalıştı. Yaptığı açıklama şu şekilde;

Buradaki kastıma açıklık getirmek zorunda hissediyorum.

Yassıada'daki düzenlemelerin, bence 'Bu çok önemli mekanda olması gereken hüzün havasını' yansıtmadığı kanaatine sahibim.

Sayın Cumhurbaşkanı'nın o sözlerini duyunca kendi kendime söylenirken "...okumuşsunuz" dememe rağmen durum ses masasından fark edilince sesimi hemen kıstıklarında son bölüm, "okumuşsun" diye yayına çıkmıştır.

Aslında tepkim projeyi hazırlayanlara yöneliktir.

Yayın sırasında oluşan bu talihsizlikten ötürü tüm kamuoyundan özür diliyorum.

Saygılarımla

Oğuz Haksever

OĞUZ HAKSEVER KİMDİR?

Oğuz Haksever,  20 Mart 1957 Gaziantep'te dünyaya geldi. Oğuz Haksever Muhabir, editör ve televizyon yapımcısıdır.

EĞİTİMİ

1974 yılında Çankaya Lisesi'ni bitirdi. 1974-1979 yılları arasında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin (Gazi Üniversitesi) İşletme Fakültesi'nden mezun olduktan sonra İngilizce dil eğitimi için Teksas A&M Üniversitesi'nin İngiliz Dili Enstitüsü'nde okudu.


KARİYERİ

Türkiye'ye döndükten sonra açılan sınavları kazanarak TRT Haber Dairesi Başkanlığı’nda muhabirliğe başladı. Show TV, Kanal 6 ve atv Haber Merkezleri'nde çalıştı. Bu kanalların haber merkezlerinin kuruluşlarında görev aldı. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak Televizyon Haberciliği ve Küreselleşmede Televizyon Haberciliği dersi veriyor.

Haksever; 11 Haziran 2013'te NTV kanalındaki bir programda Gezi eylemlerini savunan Fatmagül Berktay’ın sözünü kesip, sesini yükselterek ayağa kalktı. Ertesi gün bir kısım protestocular, NTV binası önünde ikinci bir gösteri yaparak olayı protesto ederek, Oğuz Haksever'in istifasını talep ettiler. 15 Temmuz Darbe girişiminde başta NTV'nin darbecilerden yana olduğu, ama Haksever'in "Yanlış ata oynuyorsunuz" dediği iddia edilse de, kendisi bu haberi yalanladı. Sunduğu "O An" isimli fotoğraf okumaları ile Türkiye'de bir ilke imza attı.

Annesinin adı Asiye, babasının adı Sabri'dir. Annesi Ardeşenli, babası Gaziantepli'dir. Kardeşleri Yıldız ve Cengiz'dir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

ÖDÜLLERİ

- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Gazetecilik Başarı Ödül yarışmalarında 2 özel ödül, 1 mansiyon ödülü ve 1 En İyi Televizyon Programı dalında 1 Gazetecilik Başarı Ödülü
- Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti tarafından Mahmut Tali Öngören Televizyon Programı Ödülü (2004)
- Türk Dil Kurumu’nun ve Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun oluşturduğu jüriler tarafından “Türkçeyi En İyi Kullanan Yayıncı" olarak seçildi (2003 ve 2009 yıllarında)
- İstanbul Sosyal Bilimler Lisesi'nin 10. Kristal Lale ödüllerinde Basın-Medya dalında ödül (2015)
- Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından "Yılın Haber Spikeri" seçildi. (2016)