Büyük, etkileyici lenslerle  ve "Profesyonelim" yüzü ile DSLR fotoğraf makineleri (profesyonel fotoğraf makineleri olarak da bilinir) piyasada daha fazla yer almakya başladı. Peki DSLR nedir? Bu dört harf ne anlama geliyor? Bu kısaltma fotoğrafçılık dünyasında neden bu kadar önemli? İşte haberimiz..

Başlangıçta, dijital kameralardan çok önce, kameralar bugün bulduğumuzdan farklı olmayan kategorilere ayrılırdı. İşaretle ve çek mantığı ile çalışan Analog kameralar uzun süre kullanıldı.
Refleks kameraların çeşitli formatları arasında, en ucuz - ve dolayısıyla en popüler olan, profesyoneller arasında bile - tek objektif lenslerdi. kısaltması SLR kamera, tam olarak ne açıkladı single lens reflex veya SLR bir lens ile.

"D" kısaltması fotoğrafçıya aynanın yanı sıra dijital kameralar olduğunu ve filmi terk ettiklerini gösteriyor. DSLR fotoğraf makinesi - tam olarak - Digital Single Lens Reflex'in kısaltmasıdır .
Profesyonel kamera genellikle daha pahalıdır ve lensin kendisini değiştirmek gibi daha birçok manuel fonksiyona sahiptir. Bu arada, değiştirilebilir lensli bir kamera şüphesiz büyük bir diferansiyel. Örneğin DSLR fotoğraf makinesini yarı profesyonel bir fotoğraf makinesi ile karşılaştırırken, yarı profesyonelde lens değiştirme olasılığı nadir bir özelliktir.

Fotoğrafçı bu kameranın sunduğu özelliklerden en iyi şekilde yararlanabildiğinde, diğer kameralara göre üstün kalite elde eder. Profesyonel bir kamerayla yüksek kalitede çekim yapabilirsiniz . Full HD kamera modelleri arasında çoğu DSLR kameradır .

Bununla birlikte, fotoğrafçılığa çok yakın değilseniz ve partileri ve aile gezilerini kaydetmek için bir kamera istiyorsanız, gereksiz yere çok para harcıyor olabilirsiniz. Manuel DSLR kamera ayarları , sıradan kameraların otomatik modlarından çok daha karmaşıktır.

Profesyonel kameraların manuel olarak ayarlanmasının avantajı, örneğin odak, mesafe ve ISO (hassasiyeti belirleyen) ayarlama yeteneğidir. Bununla, çeşitli fotoğrafları her duruma uyacak şekilde yapılandırarak iyi fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Boyutuna bağlı olarak ve çoğu modelin daha sağlam olduğunu unutmayın, profesyonel bir kameranın hareketliliğini kaybettiği ve lensler ve harici flaş gibi ekstra aksesuarlar taşıdığı doğrudur. 

Hibrit dijital kameralar nedir

Hibrit dijital kamera genellikle köprü tipi kamera anlamına gelir . Köprülerin adından da anlaşılacağı gibi, bu ürünlerin doğumunun arkasındaki neden, bazı açılardan karşıt olarak tanımlanabilecek diğer iki model arasında bir köprü oluşturma arzusudur: kompakt dijital kameralar ve refleks kameralar . Her ne kadar, sürekli teknolojik gelişme sayesinde, bu kameralar bile, köprüler, özerkliklerini ve belirli bir haysiyetlerini ortaya çıkardı. Bu hibridizasyonun nedeni , her iki tarafın da en iyisini almaya çalışmaktır . arasında SLRbiraz azaltılmış olsa bile boyutları ve vücudun kalitesini, daha az derecede parametrelere uyarlama olasılığını alsalar. Kompaktlar dünyasından, kullanımın pratikliği ve kamera gövdesi ve lens çekişinin oluşturduğu tek blok.

Hibrid kamera terimi, köprü kameralarını ifade etmek için kullanılır. Bu kameralar, büyük ve eksiksiz refleks kameralar ile küçük ve kullanışlı kompakt kameralar arasında bir köprü görevi görüyor. Manuel fotoğraf dünyası hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen, ancak yine de refleks kameraların gerektirdiği becerilere sahip olduklarını hissetmeyen kullanıcılar için iyi bir iletişim noktası olmayı amaçlayarak her ikisinden de en iyisini almaya çalışırlar.

Nasıl yapılır?

Köprü model kameralar, belirtildiği gibi, hem kamera gövdesini hem de merceği bulduğumuz tek bir parçadan oluşur. Bazı enstrümanlar refleks kameralardan daha düşük kalitededir. Bu bağlamda, SLR kameraların her kamera için gerçek referans modeli olduğu unutulmamalıdır. Esas olarak aşağıdakilerle ilgileniyorsanız: filmin analog kameralarda sahip olduğu işlevi kapsayan sensör; renkleri yapılandırmak için sensöre ulaşan frekansları yöneten RGB filtresi; veya fotoğraf makinemize giren ışık miktarını düzenleyen deklanşör; bu tür dijital kameralar biraz daha düşük bir kalite nedeniyle sizi hayal kırıklığına uğratabilir .

Bazı kameralar biraz daha gelişmişti ve en basit ekipmanlarda bulunmayan değiştirilebilir lenslere (lens değiştirme seçeneği) ek olarak kontrol ve manipülasyon seçenekleri sundu.

Ancak ölçeğin en üstünde, güçlü DSLR ayna kamerası Reflex vardı . Refleks adı , vizör görüntüsünün lens tarafından yakalananla aynı olması gerçeğinden gelir. Bu, donanıma daha fazla doğruluk verir, çünkü çerçevelenen şey aslında resimde ortaya çıkan şey olacaktır.

DSLR kamera, fotoğraf dünyasını zaten bilen ve kaliteli fotoğraflar sağlayacak teknoloji ve özelliklerle dolu bir kamera isteyenler için uygundur. Bu sizin profilinizse, size en iyi kayıtları sunmaya hazır bir kameranız olacaktır.

Bununla birlikte, bu parametrelerin birçoğunu manuel olarak ayarlama olasılığı sayesinde son çekimi önemli ölçüde etkilemez . Kompaktlarda olmayan, daha fazla hafiflik ve yönetilebilirlik adına feda edildi. Değiştirilebilir olmasa Garip bir şekilde, tam da objektif olmaya ana gücü kameralarının bu tip.