Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Salı günü ülkesinin hipersonik silahlardaki "eşsiz" gelişmeleriyle övünerek diğer ülkelerin "bizi yakalamaya çalıştıklarını" söyledi.

Putin, Rusya Savunma Bakanlığı yönetim kurulu toplantısında, Kremlin tarafından yayınlanan  basın bildirisine göre, "tek bir ülkenin kıta menzilli hipersonik silahlar değil, hipersonik silahlara sahip olmadığını" da ekledi.

Rusya gibi ABD ve Çin de hipersonik projeler üzerinde çalışıyorlar . Pekin bu yılın başlarında hipersonik bir uçağı test ettiğini söylerken, ABD Hava Kuvvetleri bir füze geliştirmek için Lockheed Martin'e sözleşme imzaladı.

Geçen yıl bu kez Putin , yeni hipersonik füze sisteminin 2019'da hizmete gireceğini söyleyerek benzer iddialarda bulundu - henüz gerçekleşmemiş bir şey.

Rus lider, hipersonik hızda savaş başlığı verebilecek bir füze de dahil olmak üzere ABD ve NATO savunmalarını yenebileceğini söylediği bir dizi gelişmiş silahı halka açık bir şekilde sergiledi.

Ancak analistler geçmişte Rusya'nın askeri yetenekleriyle ilgili övgülerinin sıklıkla desteklenmediği konusunda uyarıyorlardı. Ve ülke, bu yılın başlarında askeri bir test aralığında ölümcül bir kaza da dahil olmak üzere önemli aksaklıklar gördü .

Kremlin özellikleri doğrulamasa da, olayın Burevestnik veya Skyfall olarak bilinen nükleer enerjili bir seyir füzesi içerdiğinden şüpheleniliyor.

Rus devlet haber ajanslarının bildirdiğine göre, Salı günü Habarovsk bölgesindeki bir test uçuşu sırasında gelişmiş bir Rus Su-57 avcı uçağı düştü.

Devlet haber ajansı TASS, askeri sanayi yetkililerini, kazayla sonuçlanan bir ön soruşturmanın uçak kontrol sisteminin teknik bir başarısızlığından kaynaklandığını söyledi.
TASS, pilotun güvenli bir şekilde fırladığını bildirdi.